آلرژی یا سرماخوردگی؛ چگونه تفاوت‌شان را تشخیص بدهیم؟

[ad_1]

برترین‌ها: آلرژی و سرماخوردگی علائم مشابه زیادی دارند به همین دلیل خیلی از افراد آن دو را با هم اشتباه می‌گیرند. از چند تن از بهترین پزشکان در مورد تفاوت‌های سرماخوردگی و آلرژی پرسیده‌ایم تا کمک‌تان کنیم متوجه شوید دچار آلرژی هستید یا سرماخورده‌اید.

آلرژی یا سرماخوردگی؛ چگونه تفاوت‌شان را تشخیص بدهیم

خارش: آلرژی

یکی از بارزترین علائم آلرژی، خارش است. خارش چشم‌ها، بینی، گوش و حلق مرتبط به آلرژی هستند و علت آن نیز ترکیبی به نام هیستامین است که بدن در زمان فعالیت سلول‌های آلرژی آن را ترشح می‌کند و سبب خارش می‌شود. اگر دچار سرماخوردگی باشید، خارش نخواهید داشت.

علائم برطرف نمی‌شوند: آلرژی

اگر علائمی دارید که بیش از سه تا پنج روز ادامه دار شده‌اند پس به احتمال زیاد دچار آلرژی هستید نه سرماخوردگی. در سرماخوردگی، التهاب معمولا با رفع عفونت توسط بدن فروکش می‌کند که تقریبا دو سه روز طول می‌کشد، اما در برخی موارد ممکن است یک یا حتی دو هفته نیز طول بکشد. در آلرژی، علائم می‌توانند تا زمانی که آلرژن وجود دارد ماندگار شوند. اگر احساس می‌کنید مکررا علائم سرماخوردگی را دارید، علائم و شدت و زمان بروزشان را یادداشت کنید تا ببینید آیا الگوی مشخصی دارد یا نه. مهم است که واکنش بدن‌تان به این علائم را ارزیابی کنید.

ترشح سبزرنگ: سرماخوردگی

شاید خوشایند نباشد، اما باید رنگ و بافت ترشحات بینی‌تان را بررسی کنید. به طور کلی، ترشحات بینی در آلرژی، شفاف و آبکی است در حالی که ترشحات بینی در سرماخوردگی معمولا زرد یا حتی سبزرنگ است. فراموش نکنید که آلرژی هم مانند سرماخوردگی می‌تواند سبب عفونت سینوسی شود که عفونت ثانویه است. در نتیجه ترشحات بینی زرد یا سبزرنگ خواهد شد.

آبریزی چشم‌ها: آلرژی

آلرژی یا سرماخوردگی؛ چگونه تفاوت‌شان را تشخیص بدهیم

اگر درگیر خارش و آبریزی چشم‌ها هستید به احتمال زیاد سرما نخورده‌اید بلکه دچار آلرژی هستید. هر چند معمولا اولین واکنش نسبت به خارش چشم‌ها این است که با انگشت چشم‌ها را بخارانید، اما باید از این کار خودداری کرده و تا حد ممکن چشم‌ها را تمیز نگه دارید. سعی کنید چشم‌های‌تان را با آب و با استفاده از قطره‌های آلرژی شستشو دهید.

تب: سرماخوردگی

هرچند آلرژی‌های بهاری را معمولا تب یونجه می‌نامند، اما این آلرژی‌ها معمولا همراه با افزایش دمای بدن نیستند. بیشتر آلرژی‌ها ربطی به تب ندارند و افرادی که آلرژی دارند تقریبا هیچ وقت تب نمی‌کنند. اما در مورد عفونت‌های ویروسی، یکی از روش‌های اولیه بدن در کمک به مبارزه با عفونت، افزایش دمای بدن برای کشتن ویروس‌هاست. اگر تب دارید به احتمال زیاد دچار سرماخوردگی هستید.

فصلی بروز می‌کند: آلرژی

هم سرماخوردگی و هم آلرژی می‌توانند فصلی باشند، اما آلرژی‌ها خیلی قابل پیش بینی‌تر از سرماخوردگی هستند. آلرژی معمولا همیشه در زمان مشخصی از سال بروز می‌کند یا هر زمانی که آلرژنی مانند خاک، کپک، علف، ریزگرد یا موی حیوان در اطراف‌تان باشد.

مشخص است چه زمانی علائم بروز می‌کنند: آلرژی

هر چند ممکن است به نظر برسد سرماخوردگی شما صبح‌ها وقتی که از خواب بیدار می‌شوید یا شب وقتی که می‌خواهید بخوابید بدتر می‌شود، اما باز هم تمام روز درگیر علائم هستید. اما آلرژی بیشتر با مکان مرتبط است. مثلا آلرژی به سگ و گربه بسیار واضح است، زیرا تنها زمانی بروز می‌کند که در نزدیکی یک حیوان یا موی آن قرار دارید. اگر کسی با گربه‌ای وارد خانه‌تان شد و شما شروع به عطسه کردن کردید، پس به موی گربه آلرژی دارید. همچنین ممکن است وقتی در فضای بیرون هستید متوجه تشدید علائم شوید، زیرا علف، گرد و خاک و گرده‌های گیاهان در فضای بیرون زیادند و می‌توانند برانگیزاننده‌ی آلرژی فصلی باشند.

سابقه‌ی این علائم در خانواده وجود دارد: آلرژی

آلرژی مانند خیلی از بیماری‌ها و عوارض دیگر معمولا زمینه‌ی ژنتیکی نیز دارد. آلرژی تنها در افرادی که دیده می‌شود که از نظر ژنتیکی در معرض بیماری‌های آلرژیک هستند. رینیت آلرژیک، آسم و یا اگزما جزو بیماری‌های آلرژیک هستند که جنبه‌ی ژنتیکی دارند. افرادی که رینیت آلرژیک دارند اغلب بیش از یک آلرژی دارند، مثلا رینیت آلرژیک در بیماران آسم بسیار شایع است.

درد‌های عضلانی: سرماخوردگی

آلرژی یا سرماخوردگی؛ چگونه تفاوت‌شان را تشخیص بدهیم

آلرژی معمولا راه‌های هوایی را هدف می‌گیرد. درد‌های عضلانی می‌توانند ناشی از سلول‌های التهابی باشند که به یک عفونت حمله ور می‌شوند و نشاندهنده‌ی سرماخوردگی‌اند. آلرژی‌ها به دلیل حساسیت بیش از حد بدن بروز می‌کنند.

گلو درد: سرماخوردگی

یکی از بهترین راه‌هایی که فرق بین آلرژی و سرماخوردگی را می‌توانید تشخیص بدهید، داشتن یا نداشتن گلو درد است. سرماخوردگی ناشی از ویروس‌هایی است که سیستم تنفسی فوقانی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این ویروس‌ها می‌توانند در سراسر سیستم تنفسی پراکنده شوند از جمله حلق، و گلو درد ایجاد کنند. اما آلرژی‌ها بیشتر با احساس سوزشی در پشت حلق همراهند نه گلو درد.

بثورات پوستی: آلرژی

اگزما یک نوع تحریک پوستی خارش دار است که معمولا با بثورات قرمز رنگ و پوسته مانند شناخته می‌شود. اگر چنین علائمی دارید یا سابقه‌ی اگزما در خانواده‌تان وجود دارد پس به احتمال زیاد علائم شما ناشی از آلرژی است. سرماخوردگی معمولی هرگز نباید راش‌ها و بثورات پوستی ایجاد کند مگر اینکه تب وجود داشته باشد.

سرفه: سرماخوردگی

گاهی ترشحات پشت حلق ناشی از آلرژی می‌توانند سرفه‌های خشک ایجاد کنند، اما سرفه معمولا نشاندهنده‌ی سرماخوردگی است، مخصوصا زمانی که موکوس تولید می‌کند. دقت کنید چه زمانی از روز بیشتر سرفه می‌کنید: اگر فقط شب‌ها سرفه می‌کنید، آلرژی دارید.

همیشه احساس ناخوشی می‌کنید: آلرژی

اگر با وجود تماس کمی که با دیگران دارید و کمتر از خانه بیرون می‌روید، مرتبا احساس ناخوشی می‌کنید، ممکن است دچار آلرژی باشید نه سرماخوردگی یا عفونت ویروسی.

منبع: thehealthy

[ad_2]

لینک منبع

چگونه از قانون جذب برای لاغر شدن استفاده کنیم؟
۱۰ ماده غذایی سمی و خطرناک در دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories