ایمپلنت دندان جلو؛ هرآنچه که باید بدانید

[ad_1]

برترین‌ها: همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین عناصر زیبایی در صورت دندان است. دندان‌های سفید و ردیف و منظم به چهره‌ی شما شادابی و زیبایی را هدیه می‌دهند و باعث می‌شوند که دیگران از هم‌صحبتی با شما لذت ببرند.

اما در بین دندان‌ها، دندان‌های جلو به دلیل دید بیشتر از اهمیت بیشتری برخوردارند. شکستگی یا خرابی دندان‌های جلو چالش بزرگی است که ممکن است گرفتار آن شوید. دندان‌های جلو به دلالیل مختلف ممکن است دچار مشکل شوند و دیگر قابل ترمیم نباشند و علاوه بر تاثیرات مخربی که بر زیبایی شما می‌گذارند در صحبت‌کردن و خوردن و آشامیدن شما هم مشکل ایجاد می‌کنند. در این مواقع متخصصان دندانپزشکی، ایمپلنت دندان‌های جلویی را به شما پیشنهاد می‌کنند.

قبل از این‌که ایمپلنت وارد علم دندانپزشکی شود شما مجبور بودید دندان‌های مصنوعی را جایگزین دندان‌های از دست رفته بکنید، ولی با آمدن ایمپلنت دندان دیگر نگران جایگزین برای دندان‌های شکسته نخواهید بود. چون دندان ایمپلنت‌شده کاملا طبیعی و شبیه دندان قبلیتان خواهد شد.

ممکن است بسیاری از شما درباره ایمپلنت اطلاعاتی بدست آورده باشید، اما همچنان سوالات مبهمی در ذهن شما مطرح باشد. مهم نیست چه افرایندی قرار است طی شود، اما همه‌ی افراد حق دارند اطلاعات کافی درباره اقداماتی که قرار است انجام شود داشته باشند. در این مقاله سعی شده است راز‌هایی پیرامون ایمپلنت، به خصوص نحوه کاشت ایمپلنت یک روزه، را با شما به اشتراک بگذاریم. در روش‌های سنتی کاشت دندان، ایمپلنت که نوعی پایه تیتانیومی می‌باشد، درون استخوان فک قرار داده می‌شود.

قبل از اینکه هر نوع اقدام اضافی انجام شود، باید مدتی جهت بازسازی استخوان و ادغام ایمپلنت در استخوان فک وقت صرف کرد. چند ماه پس از بهبودی، اباتمنت بالای ایمپلنت قرار داده می‌شود و روکش دندان همان قسمتی است که به عنوان جایگزین دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایراد روش سنتی کاشت ایمپلنت این است که زمان زیادی تا پایان جراحی صرف می‌شود.

ایمپلنت‌ها پیچ‌هایی از جنس فلز سازگار با بدن هستند که با روش جراحی زیر لثه در داخل استخوان جای داده می‌شوند. وقتی این پیچ‌ها در جای خود قرار گرفتند به دندانپزشک این امکان را می‌دهند تا با استفاده از پروتز‌های دندانی روکش ایمپلنت را بر روی آن‌ها قرار دهند و با این کار شما دندان‌هایی سالم و زیبا و کاملا طبیعی خواهید داشت.

ایمپلنت دندان های جلویی

ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام می‌شود؟

به دلیل حساس بودن قسمت جلویی دهان و لثه‌ها ایمپلنت دندان‌های جلویی بسیار حساس و دشوار است. برای این کار که با جراحی باز انجام می‌شود، دندانپزشک، شکافی در قسمت آرواره ایجاد می‌کند و پیچ ایمپلنت در آن قرار می‌گیرد و با استخوان آرواره ادغام می‌شود. این ایمپلنت که بسیار محکم در آرواره قرار گرفته همان ریشه برای تاج دندان شما تلقی می‌شود.

سپس روکش یا تاج ساخته شده روی این ایمپلنت قرار گرفته و به خوبی جای دندان از دست‌رفته را پر می‌کند.

پروتز ایمپلنت یک روزه

این پروتز ممکن است به روش دیجیتالی طراحی و ساخته شود و یا ممکن است با روش‌های غیر دیجیتالی انجام گپیرد. این پروتز معمولا کمی کوتاهتر از حد نرمال ساخته می‌شود تا فشار کمتری را تحمل کند و به بیمار توصیه می‌شود تا چند ماه از جویدن غذای سفت پرهیز کند.

معمولا این پروتز یک پروتز موقت است و باید بعد از چند ماه که تغییرات بافتی تکمیل شد و شرایط لثه و استخوان به یک ثبات نسبی رسید تعویض شود و پروتز نهایی جایگزین آن گردد. پروتز ایمپلنت یک روزه از همان ابتدا زیبایی، تکلم و غذا خوردن بیمار را تامین می‌کند و مانع از مشکلات بی دندانی می‌شود.

مزایای کاشت دندان یک روزه

این روش از ایمپلنت به شخص کمک می‌کند تا سریع‌تر به زندگی طبیعی خود بازگردد. همچنین می‌تواند با سرعت بیشتری دندان از دست رفته را بازگرداند. در کاشت دندان به روش سنتی ایمپلنت، شخص مدت زمان زیادی را برای پروسه درمانی خود صرق می‌کند. در این روش از کاشت ایمپلنت زمان جراحی ۱ الی ۲.۵ ساعت در هر فک خواهد بود و افراد متقاضی کاشت دندان به دلیل سرعت انجام آن و کاهش زیاد پروسه‌ی درمانی در صورت داشتن شرایط استخوانی کافی این روش را برمی‌گزینند.

در ایمپلنت یک روزه همزمان با گذاشتن پایه، روکش دندان نیز داخل دهان قرار می‌گیرد و نیاز به گذشت زمان ۳ الی ۴ ماهه برای جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک نیست.

در جراحی ایمپلنت یک روزه حدود ۴۸ ساعت بعد از جراحی، می‌توان روکش‌های نهایی (پروتز ایمپلنت) را تحویل داد. این نوع جراحی روی بیمار تاثیرات مثبتی از لحاظ روانشناسی دارد، زیرا تعداد دفعات مراجعه بع دندانپزشک کاهش می‌یابد. همچنین بیمار زودتر صاحب دندان شده و در نتیجه مشکلات در تکلم و غذا خوردن با سرعت بیشتری حل می‌شود، اما نکته اینجاست که بیمار به مدت چند ماه باید چکاپ‌های مرتب را انجام دهد تا وضعیت استخوانی و خود ایمپلنت در داخل فک مورد بررسی قرار گرفته و در صورت بروز مشکل در زمان مناسبی نسبت به رفع مشکل اقدام شود.

ایمپلنت دندان‌های جلویی برای همه امکان‌پذیر است؟

همانطور که بالاتر هم گفتیم در ایمپلنت دندان‌های جلویی، ایمپلنت درون استخوان آرواره‌ی قرار می‌گیرد پس لازم است که استخوان کافی در فک شما وجود داشته باشد و استخوان‌ها تحمل نگهداری ایمپلنت را داشته باشند تا منجر به شکستن ایمپلنت دندان نشود. همینطور فکی قوی لازم است تا بتواند از ایمپلنت دندان در زمان‌های جویدن غذا و صحبت کردن و انجام کار‌های روزمره محافظت و حمایت کند.

با این‌حال اگر شما فک و استخوان‌های قوی ندارید، نگران نباشید. علم پزشکی برای این مشکل هم چاره‌ای دارد. پیوند استخوان!

با استفاده از روش‌های تقویت استخوان که یکی از آن‌ها پیوند استخوان است می‌توانید زمینه‌ی لازم را برای کاشت ایمپلنت دندان را فراهم کنید.

علاوه بر این، بیماری‌هایی مثل سرطان، دیابت، مصرف الکل و سیگار و یا بیماری‌های غیرطبیعی پریودنتال می‌توانند روی ایمپلنت دندان جلو تاثیر بگذارند پس اگر دچار چنین بیماری‌هایی هستید باید حتما قبل از ایمپلنت دندان‌های جلو با پزشک خود مشورت کنید.

انواع روش‌های ایمپلنت دندان‌های جلو

در روش‌های ۱ و ۲ و ۳ هنوز مقداری از دندان در جای خود باقی مانده است، ولی روش‌های ۴ و ۵ برای زمانی است که دیگر دندانی وجود ندارد.

ایمپلنت دندان های جلویی

روش اول: نصب کاوراسکرو هم زمان با کاشت فوری ایمپلنت

این روش زمانی انجام می‌شود که سطح مخاط دندان‌های ازدست‌رفته نسبت به دندان‌ها و فک کناری متقارن باشد و استخوان کافی و قوی در فک موجود بوده و همچنین ارتفاع دیوار بیرونی استخوان بیشتر از ۵ میلی‌متر باشد.

در این روش پس از کشیدن دندان قبلی موقعیت مناسب برای کاشت ایمپلنت ایجاد می‌شود و ۲۴ ساعت پس از کاشت ایمپلنت، کاوراسکرو (همان پیچ زیر و اولیه که در استخوان فیکس می‌شود) بسته می‌شود. به این ترتیب ۳ ماه بعد پیچ‌های نگه دارنده پروتز (اسکرو) روی ایمپلنت بسته می‌شوند.

روش دوم: نصب کاور اسکرو چند ماه پس از کاشت فوری ایمپلنت

این روش زمانی انجام می‌شود که سطح مخاط دندان‌های ازدست‌رفته نسبت به دندان‌ها و فک کناری با اختلاف ۲ میلی‌متر نامتقارن بوده و دیواره بیرونی استخوان بیش از ۵ میلی متر باشد.
در این روش کاشت ایمپلنت فوری است، ولی کاوراسکرو با تاخیر قرار داده می‌شود، دو هفته پس از هیلینگ بافت‌های نرم، بخیه‌ها باز می‌شوند، پس از ۳ ماه، دوکاور اسکرو نصب می‌شوند، و ۶ ماه بعد پیچ‌های نگهدارنده پروتز روی ایمپلنت بسته می‌شوند.

روش سوم: نصب کاور اسکرو هم زمان با کاشت ایمپلنت چند ماه پس از پیوند استخوان

از این روش زمانی استفاده می‌شود که استخوان کافی و قوی در فک وجود نداشته باشد و نیاز به پیوند استخوان باشد.

در این حالت حفره دهانی با نسبت یک به یک از استخوان خود فرد، و استخوان گاو پیوند زده می‌شود، حفره با مخاط پیوندی بسته می‌شود، پس از یک هفته که بافت‌های نرم ترمیم شدند، بخیه‌ها باز می‌شوند، پس از گذشت سه ماه، فرآیند هیلینگ، ۲ ایمپلنت کاشته می‌شوند.

۲۴ ساعت پس از کاشت ایمپلنت دو کاور اسکرو قرار داده می‌شوند، و ۳ ماه بعد پیچ‌های نگهدارنده پروتز بر روی ایمپلنت نصب می‌شوند.

ایمپلنت دندان های جلویی

روش چهارم: کاشت همزمان ایمپلنت و بازسازی استخوان و نصب کاوراسکرو پس از چند ماه

این روش زمانی انجام می‌شود که استخوان کافی سقف دهان، اجازه کاشت با تاخیر ایمپلنت را می‌دهد.
در این روش ابتدا دو ایمپلنت به کمک راهنما کاشته می‌شوند، اگر قسمتی از ایمپلنت‌ها بیرون ماندند، یا ضخامت دیواره بیرونی استخوان کمتر از ۲ میلی‌متر بود، پیوند استخوان موضعی انجام می‌شود و با غشا کلاژنی پوشانده می‌شود. پس از ۳ ماه، ۲ کاور اسکروپیچی قرار داده می‌شوند، ۶ ماه پس از کاشت ایمپلنت، پیچ‌های نگهدارنده پروتز بر روی ایمپلنت نصب می‌شوند.

روش پنجم: نصب کاوراسکرو با تاخیر و کاشت ایمپلنت چند ماه پس از پیوند استخوان شدید

این روش زمانی انجام می‌شود که به خاطر عدم استخوان کافی مجبور به انجام پیوند استخوان شدید هستیم.

در این روش استخوان‌های آسیب دیده با بلوک‌های استخوانی خود فرد پیوند زده می‌شوند. پس از گذشت ۲ هفته که بافت‌های نرم ترمیم شدند، بخیه‌ها کشیده می‌شوند.۳ ماه پس از ترمیم برش کامل انجام می‌شود، و ۲ ایمپلنت در موقعیت مناسب کاشته می‌شوند، ۳ ماه بعد کاور اسکرو‌ها نصب شده و ۶ ماه بعد پیچ‌های نگهدارنده پروتز نصب می‌شوند.

ایمپلنت دندان و زیبایی

موافقید که استفاده از ایمپلنت بیشتر به‌خاطر زیبایی و ظاهر متناسب آن است؟ شما برای شکستگی و خرابی و ظاهر نازیبای دندان‌های جلو بیشتر نگران و افسرده می‌شوید یا خرابی دندان‌های انتهایی؟ قطعا ظاهر آراسته و لبخند زیبا و دندان‌های یک‌دست آرزوی هر کسی است. در بالا توضیحاتی درباره‌ی ایمپلنت دندان‌های جلو دادیم اما آیا به روش‌های دیگری برای بازسازی دندان‌ها فکر کرده‌اید؟

گاهی مواقع دندان‌ها شکستگی و خرابی ندارند اما به دلیل لکه‌های موجود روی آن‌ها و یا زردی و کدربودن رنگشان باز هم ظاهری زیبا و موردپسند شما را ندارند. در این مواقع باید دست به دامن روش‌های دیگری همچون لمینت دندان شویم.

لمینت دندان چیست؟

در روش لمینت دندان یک لایه‌ی نازک و طبیعی به صورت روکش روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد و با پوشاندن سطح جلویی دندان و داشتن حداقل عوارض باعث بهبود ظاهر آن می‌شود. لمینت بهترین روش برای زیبایی ظاهر دندان‌های جلویی است. 

انواع لمینت

لمینت دندان به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می‌شود که در ادامه توضیح می‌دهیم.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی شامل یک پوسته‌ی نازک سرامیکی (چینی) به قطر ۵ تا۶ میلی‌متر است که دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ است. 

ایمپلنت دندان جلو؛ هرآنچه که باید بدانید

مزایای لمینت سرامیکی

  • فاصله‌ی بین دندان‌ها را می‌پوشاند.
  • به‌هم ریختگی های متوسط تا خفیف دندانی را درمان می‌کند.
  • دندان های تیره و رنگ گرفته را شفاف و سفید می‌کند.
  • لکه‌های روی دندان را می‌پوشاند.
  • دندان های لب‌پر شده را پوشش می‌دهد.
  • سطح شیشه ای سرامیک رنگ نمی‌پذیرد و تغییر رنگ نمی‌دهد.
  • تراش بسیار محافظه کارانه‌تری نسبت به روکش دارد.
  • مقاومت بسیار بالاتر و ماندگاری طولانی‌تر نسبت به کامپوزیت دندان دارد.
  • انجام درمان تنها در ۲ یا ۳ جلسه و بدون نیاز به بی حسی.

هزینه لمینت سرامیکی دندان

هزینه‌ی لمینت سرامیکی دندان در تهران بسیار متغیر است اما قیمت معمول لمینت سرامیکی برای هر واحد در سال ۹۸ از یک میلیون و ششصد هزار تومان تا دو میلیون تومان آغاز می شود.

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی نیاز به قالب‌گیری ندارد و حتی نیاز به همان تراش مختصر دندان را هم ندارد و مستقیما کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک روی سطح مینای دندان بدون هیچگونه تراش، گذاشته شده، شکل داده می‌شود و با اشعه فیکس می‌شود.

طول عمر لمینت های کامپوزیت به طور معمول ۴ سال است اما هرچقدر فرد بیشتر در بهداشت دندان خود بکوشد می‌تواند طول عمر لمینت دندان خود را افزایش دهد.

گاززدن غذاهای سفت مانند ته‌دیگ و جویدن یخ از طول عمر لمینت کم خواهد کرد. البته اگر کامپوزیت دچار پریدگی یا شکستگی شود امکان ترمیم آن وجود دارد.

ایمپلنت دندان جلو؛ هرآنچه که باید بدانید

مزایای کامپوزیت

در کامپوزیت برخلاف لمینت سرامیکی بخش کمتری از دندان تراش داده می‌شود.

کامپوزیت برخلاف ظاهر بسیار نازکش دارای مقاومت زیاد است.

دوام و ماندگاری کامپوزیت‌های دندان بالا است، اما احتیاج به مراقبت‌های لازم دارد و فرد باید موارد بهداشتی و نیز اصول تغذیه‌ای را رعایت کند تا عمر کامپوزیت‌ها را به بیش از ۱۰ سال برساند.

هزینه‌ی کامپوزیت دندان

هزینه ی هر واحد کامپوزیت دندان در کلینیک‌های تهران در سال ۹۸ از حدود پانصدهزار تومان شروع می‌شود و متغیر است.

[ad_2]

لینک منبع

گردن درد ناگهانی، علت و درمان فوری
خواص شگفت‌انگیز پوست انار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories