بعد از زایمان چه چیز‌هایی طبیعی و چه چیز‌هایی غیرطبیعی است؟

[ad_1]

برترین ها: زایمان کردن تجربه‌ای است منحصربفرد که ویژگی‌های خاص خودش را دارد و درست همان اندازه که شگفت انگیز و زیباست، همان قدر هم ممکن است احساس کنید بدن‌تان در حال جنگ و مبارزه است. طی چند روز یا چند هفته‌ی اول بعد از وضع حمل (زایمان طبیعی) انتظار چه چیز‌هایی را باید داشته باشید و کدام‌شان طبیعی است؟

خونریزی

بیشتر تازه مادر‌ها بعد از وضع حمل تا حدودی خونریزی دارند. شاید از سایز بزرگ پد بهداشتی که مجبورید بعد از زایمان از آن استفاده کنید متعجب شوید، اما نگران نباشید، قرار نیست مدت طولانی به این پد‌ها نیاز داشته باشید.

خونریزی بعد از زایمان که لوچیا نام دارد می‌تواند در ابتدا زیاد و شدید باشد و معمولا قرمز تیره است، اما بعد از سه یا چهار روز باید کم حجم‌تر و روشن‌تر شود. مقدار کمی خونریزی می‌تواند تا ۶ هفته نیز ادامه پیدا کند.

چه زمانی باید به پزشک اطلاع داد؟ همانطور که گفتیم خونریزی معمولا بعد از سه چهار روز سبک‌تر می‌شود، اما اگر بعد از این مدت هم مجبورید در عرض یک ساعت، بار‌ها پد بهداشتی‌تان را تعویض کنید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر خونریزی‌تان بعد از چند روز فروکش کردن دوباره افزایش پیدا کرد باید به پزشک مراجعه کنید.

بعد از زایمان چه چیز‌هایی طبیعی و چه چیز‌هایی غیر طبیعی است؟

گرفتگی

رحم شما به اندزاه‌ی یک هنداونه بزرگ شده بود و عجیب نیست که نیاز به ریکاوری دارد! در نتیجه‌ی تلاش‌های رحم‌تان برای برگشتن به سایز پیش از بارداری و جایگاه قبلی خود می‌توانید انتظار داشته باشید که دچار اسپاسم‌هایی بشوید. گاهی دردی که دچارش می‌شوید ممکن است شدید باشد، اما هر کدام از این گرفتگی‌ها باید بعد از ۵ دقیقه برطرف شوند و اگر به نوزادتان شیر می‌دهید باید بدانید که طبیعی است طی یکی دو هفته‌ی اول، هنگام شیردهی نیز دچار اسپاسم بشوید.

اگر دردتان بسیار شدید و مداوم است (شبیه گرفتگی‌هایی که می‌گیرند و ول می‌کنند نیست) به پزشک‌تان اطلاع بدهید.

پارگی و اپیزیوتومی

بیشتر خانم‌ها طی زایمان تا حدودی دچار پارگی واژن می‌شوند یا پزشک مجبور می‌شود برای کمک به وضع حمل، عمل اپیزیوتومی را انجام بدهد (برش در منطقۀ عضلانی بین واژن و مقعد یا پرینه را اپیزیوتومی می‌نامند). در نتیجه خیلی از خانم‌ها با قسمت‌هایی دردناک و حساس و اغلب بخیه خورده به خانه می‌روند. بیشتر اوقات این پارگی‌ها خفیف و جزئی‌اند و بدون دردسر ترمیم می‌شوند و بخیه نیز جذبی است.

اما گاهی جای این پارگی‌ها و اپیزیوتومی ممکن است ممکن است عفونی شود. پارگی‌های بزرگ‌تر بیشتر از پارگی‌ها جزئی‌تر مستعد عفونت‌اند. به هر حال پارگی شما چه جزئی باشد و چه بزرگ، در صورت تب، تشدید درد و داشتن ترشحات بد بو باید به پزشک‌تان مراجعه کنید.

بی اختیاری ادرار یا مدفوع (نشت ادرار یا مدفوع)

خیلی از خانم‌ها در روز‌های پایانی بارداری دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند که می‌تواند تا یکی دو هفته بعد از زایمان ادامه پیدا کند. تمرین کگل می‌تواند به سفت شدن عضلات لگن و رحم کمک کرده و بی‌اختیاری ادرار را رفع کند. از پزشک‌تان سوال کنید آیا تمرین کگل مناسب شما هست یا نه.

زنانی که طی وضع حمل دچار پارگی‌های بزرگ‌تری می‌شوند بیشتر در معرض بی‌اختیاری مدفوع هستند. اگر دچار نشت مدفوع شده‌اید به پزشک‌تان اطلاع بدهید. در چنین شرایطی تمرین کگل می‌تواند مشکل را تشدید کند، بنابراین حتما پیش از پزشک‌تان سوال کنید.

بعد از زایمان چه چیز‌هایی طبیعی و چه چیز‌هایی غیر طبیعی است؟

مراقبت‌های بعد از زایمان

برای اینکه روز‌های بعد از زایمان بیشتر احساس راحتی کنید و زودتر به شرایط نرمال‌تان برگردید توصیه‌هایی برای‌تان داریم:

از پزشک‌تان سوال کنید: پیش از رفتن به خانه، در مورد اینکه آیا پارگی خاصی دارید یا نه از پزشک‌تان سوال کنید. اگر دچار پارگی شده بودید از او بپرسید این پارگی تا چه اندازه جدی است و انتظار چه چیز‌هایی را باید داشته باشید.

به آرامی شستشو دهید: بعد از دستشویی قسمت‌های حساس‌تان را به آرامی و با دقت شستشو بدهید.

اجابت مزاج‌تان را ساده‌تر کنید: می‌توانید از مکمل فیبر برای روان کردن اجابت مزاج‌تان استفاده کنید.

دردتان را تسکین بدهید: از کمپرس سرد و دارو‌های مسکن برای تسکین دردتان کمک بگیرید.

از وان آب گرم استفاده کنید: می‌توانید با نشستن در وان یا لگنی که آن را از آب گرم پُر کرده‌اید احساس بهتری پیدا کنید. این کار را تا روزی چهار بار هم می‌توانید انجام دهید.

منبع: health.clevelandclinic

[ad_2]

لینک منبع

مرگبارترین بیماری‌ها و روش‌های پیشگیری از آن‌ها
افسردگی را بدون دارو درمان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories