جراحی لثه؛ روش‌های آن و قیمت سال ۹۸

[ad_1]

برترین‌ها: همه‌ی ما خواستار داشتن دندان‌های سالم و زیبا هستیم. اما در کنار سلامت و زیبایی دندان‌ها، سلامت و فرم لثه‌ها نیز از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است در حدی که زیباترین دندان‌ها اگر با لثه‌ای بیمار و عفونی احاطه شوند نه‌تنها لبخند زیبایی نمی‌سازند بلکه به دلیل عفونت لثه یا تحلیل رفتن آن جلوه خود را نیز از دست داده و صاحب چنین دندان و لثه‌ای قطعا لبخند زیبایی نخواهد داشت.

ویژگی یک لثه سالم

 • صورتی رنگ
 • سفت و محکم و چسبیده به استخوان زیرین
 • شبیه پوست پرتقال و دانه‌دانه
 • فاقد تورم، قرمزی و خونریزی

جراحی لثه، روش‌های آن، قیمت سال ۹۸

علائم بیماری لثه

 • تغییر رنگ لثه به سمت قرمزی
 • خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا خوردن مواد خوراکی سخت مانند سیب یا هویج
 • جدا شدن لثه از دندان
 • بو و طعم بد دهان
 • لقی دندان‌ها
 • حرکت و چرخش دندان از محل اولیه خود
 • گیر غذایی
 • احساس فشار بین دندان‌ها

علل مهم بیماری لثه

سیگار کشیدن

بهتر است بدانید که سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های ریسک تاثیرگذار بر ابتلا به بیماری‌های لثه است. علاوه بر این، سیگار کشیدن می‌تواند احتمال درمان موفقیت آمیز بیماری را از بین ببرد.

تغییرات هورمونی خانم‌ها

تغییرات هورمونی باعث حساس‌تر شدن لثه‌ها و افزایش احتمال ابتلا به ژنژیویت می‌شوند.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت در معرض ریسک بالاتر تشکیل عفونت‌ها هستند که این شرایط شامل ابتلا به بیماری لثه است و ممکن است برای درمان این بیماری‌ها نیاز به جراحی لثه باشد.

سایر بیماری‌ها

ابتلا به بیماری‌هایی مثل ایدز و درمان آن‌ها می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت لثه‌ها داشته باشد. این شرایط در موارد درمان بیماری سرطان نیز مشاهده می‌شود.

مصرف دارو

صد‌ها قلم از دارو‌های تجویز شده توسط پزشکان و دارو‌هایی که امکان تهیه آن‌ها از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک وجود دارد، در عمل می‌توانند ترشح بزاق در دهان را کاهش دهند. بزاق نقش حفاظت از دهان را بر عهده دارد. بدون ترشح بزاق به مقدار کافی، دهان فرد مستعد ابتلا به عفونت‌هایی مثل بیماری لثه خواهد شد. علاوه بر این مصرف بعضی دارو‌ها می‌تواند باعث رشد غیر عادی بافت لثه شود و به این ترتیب تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها دشوار می‌گردد.

 ژنتیک

بعضی افراد به صورت ژنتیک مستعد ابتلا به بیماری‌های لثه هستند و بیشتر از سایرین به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند و نیاز به جراحلی لثه پیدا می‌کنند.

درمان

هنگامی که بیمار دچار بیماری لثه می‌شود، ابتدا به درمان‌ها و ترمیم‌های بدون جراحی روی می‌آورد. اما اکثر بیماری‌های لثه به دلیل عفونت و التهاب زیاد، احتیاج به جراحی دارند. جراحی لثه به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

انواع جراحی لثه

جراحی فلاپ لثه

جراحی لثه، روش‌های آن، قیمت سال ۹۸

چه مواقعی کاربرد دارد؟

درر صورتی که عمق پاکت‌های تشکیل شده بر روی خط لثه بزرگتر از ۵ میلی متر باشد، متخصص بیماری‌های لثه (پریودنتیست) از این روش جراحی لثه برای کاهش پاکت‌های پریودنتال استفاده می‌کند.

چگونه انجام می‌شود؟

پزشک متخصص شکاف‌هایی در بافت لثه به منظور جدا کردن لثه از دندان‌ها ایجاد می‌کند و از طریق این شکاف‌ها ابزار‌های تمیز کردن عمقی را به همراه ابزار‌های جرم گیری مافوق صوت و نیز ابزار‌های دستی به منظور پاک کردن جرم، پلاک و زیست لایه‌های تشکیل شده زیر پاکت‌ها به محل وارد می‌کند.


لثه برداری

جراحی لثه، روش‌های آن، قیمت سال ۹۸

چه مواقعی کاربرد دارد؟

در این روش جراحی لثه برای برداشتن بافت لثه اضافی که ممکن است بر روی دندان‌ها رشد کرده باشد به منظور دسترسی بهتر برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده می‌شود.

چگونه انجام می‌شود؟

هنگام جراحی لثه، متخصص پریودنتیست بافت لثه بیمار را بی حس کرده و در آن برش‌های لازم را ایجاد میکند. به این ترتیب می‌توان بافت لثه اضافی تشکیل شده در دهان را حذف کرد.


جراحی ترمیم پلاستیک لثه

جراحی لثه، روش‌های آن، قیمت سال ۹۸

چه مواقعی کاربرد دارد؟

این نوع از جراحی لثه برای تغییر شکل بافت سالم لثه اطراف دندان‌ها و ایجاد ظاهر بهتر برای آن‌ها استفاده می‌شود. در صورتی که فرد دچار عقب رفتگی لثه شده و لثه‌های وی از روی دندان کنار رفته باشد، از روش جراحی ترمیم پلاستیک لثه برای وی استفاده می‌شود.

چگونه انجام می‌شود؟

در جراحی لثه می‌توان از پیوند لثه با استفاده از بافت سقف دهان (که در اصطلاح به آن گرافت گفته می‌شود) در محل‌های لازم و در ادامه بخیه زدن این بافت به هر دو طرف دندان‌ها در مواردی که لثه دچار عقب رفتگی شده استفاده کرد. هنگام استفاده از روش پیوند بافت نرم در عمل جراحی لثه، متخصص بیماری‌های لثه می‌تواند از لیزر به عنوان یک تکنیک دارای حداقل سطح تهاجم برای ایجاد پوشش بر روی ریشه‌های بی حفاظ دندان‌ها بهره گیرد.


جراحی پیوند لثه

جراحی لثه، روش‌های آن، قیمت سال ۹۸ 

چه مواقعی کاربرد دارد؟

در مواردی که به انجام جراحی لثه نیاز باشد، بافت لثه تحلیل رفته است و به همین خاطر دیگر نمی‌تواند کل ریشه دندان را بپوشاند یا به میزان کافی برای گرفتن و نگه داشتن دندان در جای خود قدرت ندارد. در اینگونه مواقع دندان‌ها ممکن است در جای خود سست شده و هدف از عمل جراحی لثه تجدید ساختار بافت لثه تحلیل رفته، افزایش طول تاج و حفظ ساختار آن است.

چگونه انجام می‌شود؟

در این نوع از جراحی لثه با استفاده از یک روش به نام جراحی فلپ پریودنتال، دکتر جراح لثه بخش‌های نیازمند ترمیم لثه‌ها را بریده و لایه رویی لثه را بر می‌گرداند. سپس به  تمیز کردن عمیق بخش‌های آسیب دیده و درمان با استفاده از دارو‌های ضد باکتری می‌پردازد.

لثه‌های تحلیل رفته، راه را برای ایجاد پلاک یا باکتری بر روی دندان باز می‌کنند و باعث تشکیل کیسه‌های مایع بین دندان‌ها و لثه‌ها می‌شوند. به همین دلیل، بدن، سلول‌های سفید را برای مبارزه با عفونت ایجاد شده به محل ارسال می‌کند و این مبارزه طبیعی اغلب باعث از بین رفتن استخوان و بافت دارای عفونت می‌شود.

تمیز کردن کیسه‌های ایجاد شده این امکان را فراهم می‌کند که لثه‌ها برای انجام عملیات ترمیم آماده شوند. معمولاً برای انجام عمل جراحی افزایش طول تاج لثه از بی حسی موضعی یا بی هوشی استفاده می‌شود و پزشک احتمالاً به شما توصیه می‌کند از مسکن‌ها برای کاهش درد قبل از عمل جراحی لثه و پس از آن استفاده کنید.


جراحی زیبایی لثه

جراحی لثه، روش‌های آن، قیمت سال ۹۸

چه مواقعی کاربرد دارد؟

از این نوع عمل جراحی لثه برای تغیر شکل لثه و به عبارتی لبخند لثه‌ای که بهتر به نظر بیاید استفاده می‌شود. در فردی که دندان‌ها پس رفته و بافت لثه به طرف دور از دندان تحت فشار قرار گرفته می‌تواند این عمل جراحی لثه را انجام دهد.

چگونه انجام می‌شود؟

در این نوع جراحی از سقف دهان، نمونه‌ای مناسب گرفته می‌شود و به لثه‌ی آسیب‌دیده پیوند زده می‌شود.

قبل از عمل جراحی لثه

قبل از هر عمل جراحی لثه، شما یک بی حس کننده موضعی دریافت خواهید کرد.
همچنین، پریودنتیست (و یا متخصص بهداشت دندان) دندان‌های شما را تمیز می‌کند. شما باید از دندان پزشک خود راجع به هر دارو و بیماری‌های مزمن که ممکن است عمل جراحی لثه را تحت تاثیر قرار دهد بپرسید.

پس از عمل جراحی لثه

پس از اتمام عمل جراحی لثه، جراح لثه را بخیه میزند بخیه ممکن است خود بخود حذف شود یا برای برداشتن آن ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی به دندانپزشک مراجعه کنید. جراح نیز ممکن است پانسمان جراحی خاص به نام بسته پریودنتال بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهد.

آیا جراحی لثه درد دارد؟

 • اکثر مردم بعد از عمل جراحی لثه یک درد خفیف تا متوسط دارند که با مسکن قابل درمان است.
 • اگر منطقه جراحی شده متورم شده است از بسته یخ استفاده کنید.
 • اگر پریودنتیست شما برای شما انتی بیوتیک تجویز کرده است با دقت به دستورالعمل عمل کنید.
 • در برخی افراد خطر خونریزی لثه و تورم لثه بعد از عمل جراحی لثه وجود دارد، اگر شما این مشکلات را تجربه کردید بلافاصله با پریودنتیست خود در میان بگذارید.

هزینه عمل جراحی لثه

هزینه جراحی لثه بستگی به میزان پیشرفت بیماری شما، نوع جراحی و پزشک معالج دارد. تعداد جلسات لازم جراحی لثه برای هر فرد متفاوت بوده و هزینه‌ی آن حدودا ۲میلیون تومان به ازای هر جلسه است.

[ad_2]

لینک منبع

گریه‌کردن در دوران بارداری؛ دلایل و راه‌های مقابله با آن
از کجا بفهمیم نرمی استخوان داریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories