جوان‌سازی واژن و هر آنچه باید درباره‌ی آن بدانید

[ad_1]

برترین‌ها: یک زن طی سال‌های زندگی خود مراحلی مانند تغییرات هورمونی و زایمان را پشت سر می‌گذارد که می‌توانند تغییراتی در اندام تناسلی‌شان ایجاد نمایند. این تغییرات بر کیفیت زندگی یک زن اثر می‌گذارند که شامل انعطاف پذیری واژن، بی‌اختیاری ادرار، خشکی واژن، کاهش تحریک پذیری در اندام تناسلی و کاهش نرمی و تغییر رنگ لابیا مینور و لابیا ماژور می‌شود. جوانسازی واژن از جمله اقداماتی است که در جهت ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و قدیمی انجام می‌شود. طی سال‌های اخیر، پزشکان و خانم‌ها بالاخره صحبت در مورد این مسئله‌ی مهم را شروع کرده‌اند و تعداد درمان‌ها و راهکار‌ها برای جوانسازی واژن رو به افزایش است.

ابزار‌هایی که برای درمان و رفع برخی از این تغییرات واژینال یا همه‌ی آن‌ها و به طور کلی جوانسازی واژن به کار می‌روند بسیار متنوع‌اند؛ از رادیوفرکانسی یا لیزر گرفته تا تزریق کلاژن. گاهی از فیلر‌ها نیز برای تزریق به ناحیه‌ی کلیتوریس استفاده می‌شود.

هر آنچه در مورد جوانسازی واژن باید بدانید

آگاهی نسبت به آناتومی واژن در جوانسازی واژن اهمیت دارد

واژن یک لوله توخالی است که در حالت عادی دیواره‌های آن روی هم قرار گرفته‌اند. این کار سبب محافظت از اندام‌های درونی دستگاه تناسلی می‌شود. واژن ساختاری کاملا انعطاف‌پذیر دارد، تا حدی که یک جنین را می‌تواند از خود عبور دهد. داخل بافت واژن چین‌های ریز و درشتی وجود دارد که همین موضوع باعث افزایش سطح واژن و انعطاف‌پذیری آن می‌شود. ساختار داخلی واژن به گونه‌ای است که بسیار به هورمون‌های تخمدان حساس است.

سلول‌های داخلی واژن، با ترشح مایع مخصوصی که خاصیت اسیدی دارد، محیط واژن را ضد عفونی و محافظت می‌کنند. به همین دلیل با کاهش این مایع مخاطی، واژن محلی مناسب برای رشد عوامل بیماری‌زا شده و شرایط برای رشد میکروب‌ها به خوبی فراهم می‌شود. عضلات کف لگن، در ساختار واژن نقش مهمی دارند. این عضلات به قدری مهم هستند که با کوچکترین آسیب و ضعف ممکن است فرد دچار، افتادگی رحم، افتادگی مثانه، شلی واژن، بی‌اختیاری ادرار، عفونت‌های مزمن و گشادی واژن شود.

چه عواملی به عضلات و دیواره‌های واژن آسیب می‌زنند؟

 • زایمان‌های مکرر
 • بارداری
 • اضافه وزن و چاقی
 • کاهش وزن زیاد و ناگهانی
 • آسیب‌های جدی مکانیکی
 • بلند کردن اجسام سنگین در درازمدت
 • سرفه‌های مزمن
 • ژنتیک

جوانسازی واژن برای رفع آتروفی یا خشکی واژن

در سنین یائسگی ناحیه تناسلی خانم‌ها به دلیل کاهش تولید هورمون استروژن و از بین رفتن عروق و کلاژن موجود در بافت و در نتیجه سخت شدن و کاهش قطر بافت، دچار خشکی، درد و سوزش و خارش می‌شود که به آن آتروفی یا خشکی واژن می‌گویند. این اتفاق می‌تواند باعث خشکی، خونریزی و درد در هنگام رابطه جنسی شده و به دنبال آن مشکلات ناخواسته‌ی دیگری ایجاد کند، مانند کاهش میل جنسی و سردی در روابط زناشویی. خشکی واژن در بهداشت و سلامت بدن نیز موثر است و باعث تغییرات PH بافت واژن و افزایش احتمال رشد میکروب‌های بیماری زا و بروز عفونت در واژن خواهد شد.

خارش‌های متعدد، سوزش، بوی غیرطبیعی واژن، ترشحات زیاد و غیرطبیعی نیز از دیگر عوارض خشکی واژن هستند. با گذشت زمان، اگر خشکی واژن درمان نشود، عضلاتی که در نگه داشتن مثانه و رحم در وضعیت درست خود نقش دارند، دچار ضعف و مشکل می‌شوند. به همین دلیل، رحم و مثانه به مرور دچار افتادگی خواهند شد. همچنین، اگر به موقع خشکی واژن درمان نشود، واژن به مرور ضعیف و شکننده شده و همین خود باعث می‌شود رحم و مثانه نیز بیفتند. از طرفی شل شدن عضلات واژن سبب شل شدن خود واژن نیز شده و فرد دچار گشادی واژن می‌شود.

تکنیک‌های جوانسازی واژن

 • رفع خشکی واژن و آتروفی در خانم‌های یائسه
 • تنگ کردن واژن
 • سفید سازی واژن یا بلیچینگ واژن
 • لابیاپلاستی
 • سفت کردن و فرم دهی ناحیه تناسلی خارجی با تزریق ژل یا چربی

هر آنچه در مورد جوانسازی واژن باید بدانید

جوانسازی واژن و درمان خشکی واژن با لیزر

برای درمان خشکی واژن می‌توانید از گزینه‌های جراحی پلاستیک، هورمون درمانی و لیزر درمانی استفاده کنید. جراحی پلاستیک هزینه بالایی دارد و خطرات مربوط به خود جراحی و مراقبت‌های بعد از آن و نیاز بیهوشی، بخیه، خونریزی و مدت طولانی استراحت مطلق و عدم رابطه جنسی حداقل تا دو ماه و مهم‌تر از آن عدم امکان زایمان طبیعی پس از عمل جراحی برای بیشتر خانم‌ها سخت و غیرقابل تحمل است. در مورد هورمون درمانی نیز با توجه به احتمال بروز سرطان با این روش درمانی، این راهکار چندان مورد پسند نیست و ضمنا روشی قطعی و دائمی محسوب نمی‌شود.

اما لیزر درمانی برای رفع خشکی واژن مزایای زیادی دارد که به آن اشاره می‌کنیم:

 • کمترین عوارض جانبی را نسبت به سایر روش‌ها دارد.
 • دوران نقاهت پس از لیزر درمانی بسیار کوتاه است.
 • مدت جلسه درمان بسیار کوتاه بوده و در کمترین زمان ممکن نتیجه دیده می‌شود.
 • الاستیته و کشسانی پوست افزایش می‌یابد و نرمی مخاط داخلی واژن بازیابی خواهد شد.
 • عمق نفوذ بالایی داشته و سطوح داخلی پوست نیز تا حد زیادی ترمیم می‌شود.

جوانسازی واژن و درمان خشکی واژن با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

 • جلسه درمان معمولا سه الی هفت دقیقه طول می‌کشد و نیاز به بیهوشی ندارد.
 • در طول پروسه درمان، پزشک متخصص زنان، پروب مخصوص دستگاه لیزر را وارد واژن می‌کند.
 • هر بار که اشعه لیزر به سطح پوست می‌رسد موجب بازسازی پوست واژن شده و رطوبت آن را افزایش می‌دهد.
 • عوارض جانبی این روش بسیار کم بوده و شامل احساس سوزش بسیار کم و مقداری ناراحتی به علت وارد کردن پروب دستگاه لیزر می‌شود. این موارد نیز پس از اتمام لیزر درمانی رفع خواهند شد.

جوانسازی واژن و روش‌های تنگ کردن واژن

جوانسازی واژن و تنگ کردن واژن با جراحی

عمل جراحی تنگ کردن واژن که به آن کولپورافی یا پرینورافی هم می‌گوییم در اتاق عمل زیر بیهوشی یا بی حسی انجام می‌شود، بافت‌های شل و اضافه برداشته می‌شود و سپس ترمیم انجام می‌شود. دوره نقاهت آن ۴ تا ۶ هفته است.

جوانسازی واژن و تنگ کردن واژن با روش لیفت با نخ

روش لیفت واژن با نخ توسط نخ‌های مخصوص و به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می‌شود و از طریق مکانیکال یا کلاژن سازی عمل می‌کند. ماندگاری آن حدود یکسال است.

هر آنچه در مورد جوانسازی واژن باید بدانید

جوانسازی واژن و تنگ کردن واژن با لیزر

تا سال‌های قبل تنگ کردن واژن فقط با عمل جراحی انجام می‌شد، ولی امروزه با استفاده از لیزر CO۲ این عمل در کمترین زمان و بدون درد و خونریزی به صورت سرپایی در مطب توسط متخصص زنان انجام می‌شود. هزینه این روش هم به مراتب از روش جراحی کمتر است.

مدت زمان انجام تنگ کردن واژن با لیزر حدود ۱۵ دقیقه است و تعداد جلسات لازم برای این کار برای هر فرد متفاوت است، ولی به طور میانگین حداقل سه جلسه به فواصل یک ماهه نیاز است. ماندگاری تنگ کردن واژن با لیزر بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است و بهتر است پس از این مدت لیزر تکرار شود.

جوانسازی واژن و سفید سازی یا بلیچینگ واژن با لیزر

بلیچینگ واژن با لیزر اغلب در مقایسه با سایر راه حل‌های موضعی بلیچینگ مانند استفاده از کرم و لوسیون امتیازاتی دارد. بلیچینگ واژن با کرم و لوسیون، نقاط ضعفی دارد که در بلیچینگ واژن با لیزر این معایب برطرف شده‌اند. اولین مسئله این است که استفاده از مواد شیمیایی در چنین نواحی حساسی از پوست کار درستی نیست. مواد شیمیایی تندی که در این کرم‌ها استفاده می‌شوند تا تیرگی پوست را برطرف کنند می‌توانند بیشتر مضر باشند تا مفید. هر واکنشی در این پوست حساس می‌تواند منجر به تجربیات دردناک و عوارض پیچیده‌ای شود. به همین دلیل خیلی از خانم‌ها مایل به استفاده از کرم و لوسیون برای بلیچینگ واژن نیستند.

مسئله‌ی دیگری که در مورد بلیچینگ واژن با راه حل‌های موضعی وجود دارد این است که نتیجه‌ی این راهکار‌ها فقط تا چند روز باقی می‌مانند و بعد از نهایتا یکی دو ماه، پوست ناحیه‌ی واژن به رنگ و وضعیت سابق خود برخواهد گشت و حتی شاید تیره‌تر هم بشود. از طرفی دیگر، بلیچینگ واژن با لیزر، نتایج ماندگارتری دارد، زیرا در صورتی که مراقبت‌های لازم را انجام دهید، سفیدی پوست واژن تقریبا برای همیشه حفظ خواهد شد.

جوانسازی واژن و بلیچینگ واژن با لیزر به چند جلسه درمان نیاز دارد؟

بین ۱ تا ۳ جلسه متفاوت است و بستگی به شدت تیرگی پوست ناحیه تناسلی و نظر پزشک متخصص دارد. معمولا اثرات روشن سازی پوست ناحیه تناسلی دو هفته بعد لیزر قابل مشاهده است. بهتر است فواصل لیزر بین ۳۰ تا ۴۵ روز باشد.

جوانسازی واژن و مراحل بلیچینگ واژن با لیزر

پزشک جراح شما ممکن است توصیه کند چند روز قبل از شروع درمان، استفاده از تیغ و کرم و لوسیون را متوقف کنید. در روز مورد نظر نیازی نیست لباس زیر به تن داشته باشید. بلیچینگ واژن با لیزر نیاز به هیچ نوع بیهوشی ندارد و در بیشتر موارد، تمام مراحل بلیچینگ واژن در عرض یک ساعت انجام می‌شوند. پزشک شما ممکن است چند کرم موضعی برای‌تان تجویز کند که بعد از درمان با لیزر از آن‌ها استفاده کنید. بعد از بلیچینگ واژن با لیزر باید تا چند روز ناحیه‌ی واژن را خشک نگه دارید. برای برخی از افراد ممکن است به چند جلسه درمان نیاز باشد تا بهترین نتیجه گرفته شود.

جوانسازی واژن و لابیا پلاستی

لابیا پلاستی برای خانم‌هایی انجام می‌شود که معمولا لابیا مینور‌های بزرگی دارند و در موارد شدیدتر لابیا‌ها به قدری بزرگ هستند که افراد نمی‌توانند لباس تنگ بپوشند و قادر به برقرار کردن رابطه جنسی مطلوب نیستند. در این صورت فرد به دکتر لابیا پلاستی مراجعه می‌کند و بعد از معاینه اولیه جراح تصمیم می‌گیرد که لابیاپلاستی با لیزر و یا با جراحی را برای فرد انجام دهد. لابیا پلاستی به دو روش انجام می‌شود: با عمل جراحی و بیهوشی یا با لیزر و بدون درد و بیهوشی.

هر آنچه در مورد جوانسازی واژن باید بدانید

جوانسازی واژن و لابیا پلاستی با لیزر

در لابیاپلاستی با لیزر که با بی حسی موضعی صورت می‌گیرد در ابتدا نواحی مورد نظری که باید تغییر روی آن‌ها صورت بگیرد علامت گذاری می‌شوند تا لیزر تنها به همین قسمت‌ها بتابد و بافت‌های مجاور دچار هیچ آسیب و یا تغییری نخواهند شد. لیزر باعث بهبود جریان خون و ساخت کلاژن می‌شود که همین امر موجب جوانسازی واژن نیز خواهد شد. تنظیم درجه لیزر بسته به تشخیص جراح لابیا پلاستی متفاوت خواهد بود. مدت زمان لابیا پلاستی با این روش کمتر بوده و فرد دوره نقاهت کمتری را سپری خواهد کرد.

جوانسازی واژن و سفت کردن و فرم دهی ناحیه تناسلی خارجی با تزریق ژل یا چربی

کی دیگر از روش‌های جوانسازی و زیباسازی واژن، تزریق ژل یا چربی به لب‌های خارجی و بزرگ واژن است که باعث رفع چین و چروک پوست نواحی می‌شود. این تزریق پوست واژن را سفت‌تر می‌کند.

عمل تزریق چربی بهتر است در بیمارستان یا کلینیک مجهز انجام شود، ولی تزریق ژل به صورت سرپایی در مطب قابل انجام است و پس از تزریق می‌توانید به فعالیت روزانه خود ادامه دهید. ماندگاری تزریق ژل و چربی حدود یک تا دو سال است.

مراقبت‌های قبل از جوانسازی واژن

 • اگر در دوران قاعدگی هستید باید صبر کنید تا قاعدگی‌تان تمام شود و چند روز از آن بگذارد.
 • سعی کنید قبل از لیزر، تمام ناحیه مورد نظر را شیو کنید و از مالیدن کرم یا هر چیز دیگری بر روی ناحیه تناسلی و اطراف آن خودداری کنید.
 • بهتر است تا یک هفته قبل از لیزر از رابطه جنسی پرهیز کنید.
 • در صورتی که بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. در بعضی مواقع انجام تست پاپ اسمیر قبل از جوانسازی واژن لازم است.
 • حتما قبل از انجام جوانسازی واژن، فرد باید از نظر عفونت واژینال مورد بررسی قرار بگیرد

مراقبت‌های بعد از جوانسازی واژن

 • مهم‌ترین مراقبت بعد از جوانسازی واژن، برقرار نکردن رابطه جنسی است. شما حتما باید تا بهبودی کامل و زمانی که پزشک‌تان برای شما مشخص کرده از رابطه جنسی پرهیز کنید.
 • بهتر است تا پایان دوره نقاهت و برگشت به روال عادی از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • فعالیت‌های فیزیکی سخت و دشوار در این دوره ممنوه است تا پزشک‌تان اجازه دهد.
 • اگر برای‌تان داروی خاصی تجویز شده باید دقیقا سر ساعت مشخص شده آن را مصرف کنید.
 • در صورت بروز ترشحات غیرطبیعی، بوی بد و یا هر علامت غیر طبیعی دیگری به پزشک‌تان خبر دهید.
 • حتما در زمان مشخص شده برای چکاپ دوم مراجعه کنید.

عوارض احتمالی عمل جوانسازی واژن چیست؟

عمل جوانسازی واژن به طور کلی عمل خطرناکی نیست و علائم و عوارضی که در ادامه می‌گوییم، بخشی طبیعی از پروسه‌ی التیام بعد از عمل جوانسازی واژن هستند و ممکن است شما تنها برخی از آن‌ها را تجربه کنید یا حتی دچار هیچکدام آن‌ها نشوید.

تورم بعد از جوانسازی واژن

ممکن است بعد از عمل جوانسازی واژن دچار مقداری تورم در اطراف ناحیه مورد نظر شوید که این مسئله با کمپرس سرد یا با دراز کشیدن و بالاتر قرار دادن سطح لگن برای تخلیه‌ی مایعات از ناحیه‌ی عمل قابل رفع است. بیشتر تورم‌ها در عرض شش هفته برطرف می‌شوند، اما ممکن است تورمی خفیف تا شش ماه باقی بماند.

هر آنچه در مورد جوانسازی واژن باید بدانید

کبودی بعد از جوانسازی واژن

این طبیعی است که اطراف ناحیه مورد عمل کبود شود. کبودی نیز مانند تورم با استفاده از کمپرس یخ یا داروی ضد التهاب قابل رفع است، اما طی پروسه‌ی التیام خودش نیز برطرف خواهد شد.

خونریزی بعد از جوانسازی واژن

مانند هر عمل دیگری، انتظار کمی خونریزی بعد از عمل جوانسازی واژن نیز وجود دارد. پزشک جراح شما به شما خواهد گفت چه اندازه خونریزی برای عمل شما طبیعی است و چه زمانی باید به او خبر بدهید.

اسکار بعد از جوانسازی واژٰن

برش‌هایی که در عمل جوانسازی واژن انجام می‌شوند بسیار ریز هستند، اما به هر حال کمی اسکار و جای زخم طبیعی است. برش‌های انجام شده حین لابیا پلاستی اغلب با چین‌های لابیا پوشش داده می‌شوند و خیلی از اسکار‌های مربوط به واژینوپلاستی داخلی بوده و به چشم نمی‌آیند.

درد خفیف تا متوسط بعد از جوانسازی واژن

ریکاوری بعد از جوانسازی واژن می‌تواند دردناک باشد. این درد بیشتر در مورد لابیا پلاستی وجود دارد. از طرفی دیگر، درد مرتبط با واژینوپلاستی نیز ممکن است درد عمیقی باشد.

منابع: plasticsurgery ،cosmeticlasergynecology

[ad_2]

لینک منبع

چرا از افراد کند متنفریم؟
درباره کرونا، ویروس کشنده‌ی چینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories