حرکات یوگا باعث سفت شدن عضلات بدن می‌شود؟

[ad_1]

برترین ها: شاید تصور کنید انجام تمرینات و حرکات یوگا عضلات بدن را به مقدار زیادی به تحرک در نمی‌آورد، ولی حقیقت این است که این حرکات بسیار شدیدتر از چیزی که به نظر می‌رسند، عضلات و ماهیچه‌ها را درگیر می‌کنند.

در ادامه مطلب حقایقی فاش می‌شود که نشان می‌دهد چگونه حرکات یوگا باعث سفت شدن ماهیچه‌ها می‌گردند. از طرفی به زودی از شایعات نادرست در مورد این ورزش نیز آگاه می‌شوید. این فعالیت یعنی ورزش یوگا در زمانی که در حال حفظ تعادل بدن خود هستید، باعث هماهنگ شدن بدن و ذهن می‌شود. یکی از نکات جذاب در مورد تمرینات یوگا، افزایش تمرکز بر ماهیچه‌ها است.

حرکات یوگا باعث سفت شدن عضلات بدن می‌شود؟

تمرینات یوگا به قدرت شما کمک می‌کند

یکی از دلایلی که تمرینات یوگا باعث سفت شدن ماهیچه‌های بدن می‌شود، کمک به قوی و نیرومند شدن بدن است. البته همه تمرینات و مدل‌های یوگا این مزیت را ندارد. برخی از حرکات یوگا آمادگی جسمانی و حالت ورزشی بیشتری نسبت به بقیه دارند، برای مثال یوگای هشت مرحله‌ای یا یوگای آشتانگا، وین یاسا و یا یوگای قدرتی از بهترین مدل‌های یوگا برای قدرتمند کردن بدن محسوب می‌شود.

• آشتانگا: شامل وضعیت‌های مختلف در انواع متوالی، سیال و ثابت می‌شود. انجام این حرکات به سرعت انجام می‌گردد و نباید از تغییر یک حرکت به حرکت بعدی استراحت کنید.

• وین یاسا: این مدل یوگا به نام یوگای روان و در گردش نیز شناخته می‌شود و شامل انجام حرکت آسانا می‌گردد. این حرکت الگوی مشخصی دارد و بدن را به آرامی به گردش در می‌آورد.

• یوگای قدرتی: این مدل یوگا متشکل از حرکات تناسب اندام و پیلاتس است. موسیقی که در حین این حرکات شنیده می‌شود از جاز تا هیپ هاپ و سول متفاوت است. این حرکات به نوعی نوآورانه به شمار می‌رود.

حالات بدن چالش برانگیز هستند

برخی از وضعیت‌های خاص در یوگا چالش برانگیز هستند. برای مثال حرکت کلاغ یا باکاسانا برای افراد مبتدی مناسب نیست. در این حرکت حفظ تعادل و قدرت دست‌ها اهمیت زیادی دارند. هر آسانا (تمرینات اصلی و وضعیت‌های یوگا) باید برای مدت زمان مشخصی نگه داشته شود. برخی از آن‌ها با استفاده از وزن بدن انجام می‌شود. همین نکته باعث سفت شدن عضلات بدن و به کار افتادن آن‌ها می‌گردد. برخی از وضعیت‌ها را عبارتند از:

• حرکت سلام بر خورشید (پوروت آسانا): برای کاهش وزن و هماهنگی و قدرت دست‌ها ایده آل است.

• حرکت صندلی (اوتکات آسانا): علاوه بر حفظ تعادل بدن، به قدرتمند شدن و به کار افتادن روده و پا کمک می‌کند.

• حرکت آهن (اوتیتا چاتورانگا دانداسانا): عضلات دست، پا و روده را درگیر می‌کند. بسیار مهم است که بدن خود را وادار به انجام این حالت نکنید چرا که اگر بدن شما انعطاف کافی نداشته باشد و به تازگی به یوگا روی آورده اید، ممکن است با اجبار به انجام حرکت به خود آسیب برسانید. با وجود اینکه به نظر نمی‌رسد این وضعیت ریسک‌های زیادی را شامل شود، ولی باید مراقب باشید که باعث صدمه دیدن خود نشوید.

تمام بدن خود را به فعالیت در می‌آورید

در حین انجام حرکات و تمرینات یوگا، عضلات بدن در حال سفت شدن هستند چرا که به صورت جداگانه کار نمی‌کنند. شما برای اینکه به یک وضعیت مشخص برسید، همه عضلات را به طور همزمان استفاده می‌کنید. برای مثال اگر در حال انجام حرکت زاویه در هشت در یوگای پیشرفته هستید، بر روی عضلات سینه، دست‌ها (عضلات دو سر بازو و سه سر بازو)، شانه ها، پا‌ها و عضلات شکم کار می‌کنید. در این حرکات مانند زمانی که وزنه‌های ورزشی را بلند می‌کنید، فقط با یک گروه از عضلات درگیر نیستید، بلکه تعداد زیادی ماهیچه در یک زمان به کار می‌افتند.

به دلیل اینکه تعداد زیادی از ماهیچه‌ها در یک زمان کار می‌کنند، برخی از این عضلات باید برای انجام صحیح حرکت، یکدیگر را حمایت کنند. اگر قسمت‌های مورد نظر بدن به عنوان یک واحد فعالیت نکنند، شما نمی‌توانید آن حرکت یوگا را به درستی انجام دهید.

حرکات یوگا باعث سفت شدن عضلات بدن می‌شود؟

با انجام تمرینات یوگا، عضلات بدنتان به تدریج کار می‌کنند

با ورزش کردن و انجام تمرینات مختلف، عضله سازی در بدن سریعتر انجام می‌شود. مزایای تمرینات یوگا نیز می‌توانید بیشتر از کار با دستگاه‌های ورزشی تاثیرگذار باشند. یوگا عضله سازی را در بدن به تدریج انجام می‌دهد و به طور هم زمان حفظ تعادل را تقویت کرده و باعث می‌شود به آرامش ذهنی بیشتری دست پیدا کنید.

یوگا می‌تواند در کنار انجام دیگر تمرینات ورزشی به صورت مکمل نیز عمل کند. هر چند اگر می‌خواهید بدنتان را هماهنگ کرده و آن را قوی‌تر کنید، تمرینات یوگا به خودی خود کافی هستند تا به اهداف خود دست پیدا کنید. کلید دستیابی به آن‌ها نیز استقامت و استمرار در انجام تمرینات و حالت‌های پیشرفته و سخت‌تر است. بسیاری از حالت‌های یوگا در ابتدای شروع به نظر دشوار و نا امید کننده می‌رسند، ولی باید بدانید که برای رسیدن به وضعیت صحیح یوگا نیاز به زمان دارید.

آیا شما هم تمرینات یوگا را به صورت منظم در برنامه خود قرار داده اید؟ بعد از چند ماه تغییرات را در بدن خود مشاهده کرده اید؟ توصیه می‌شود برای سلامت بدن خود و استفاده از مزایای حرکات ورزشی، تمرینات یوگا را هر چه سریعتر دنبال کنید.

منبع: steptohealth

[ad_2]

لینک منبع

افسردگی خندان؛ شاید شما هم دچارش باشید!
سالم هستید و به هیچ دکتری نیاز ندارید، اگر…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories