خواب بهتر در بارداری، با این توصیه‌ها

[ad_1]

برترین‌ها: نوزاد تازه متولد شده معروف است که اهل خانه را نصفه شب بیدار می‌کند تا شیر بخورد، اما شب‌های بیخوابی برای مادر خیلی قبل‌تر از به دنیا آمدن نوزاد شروع می‌شود. پیدا کردن راه‌هایی برای بهتر خوابیدن طی بارداری نه فقط برای انرژی و حال مادر مهم است بلکه زن بارداری که کم می‌خوابد بیشتر احتمال دارد دچار عوارضی شود.

بررسی کنید و ببینید چه چیز‌هایی مانع خواب راحت‌تان در روز‌های بارداری می‌شوند و به دنبال راه‌هایی برای خواب بهتر باشید.

سه ماهه‌ی اول بارداری

معمولا زنان باردار با رشد جفت، به خواب بیشتری تمایل دارند. پس تعجب نکنید اگر احساس خواب آلودگی می‌کنید و نیاز دارید زودتر به رختخواب بروید یا مکررا چرت بزنید. در این مرحله، بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که با تمایل‌تان به خواب نجنگید و هر چقدر بدن‌تان نیاز دارد بخوابید.

سه ماهه‌ی دوم بارداری

در این دوره از بارداری، مقدار خوابی که نیاز دارید تقریبا به حالت نرمال پیش از بارداری تان برمی‌گردد، اما با رشد جنین و بالاتر آمدن شکم‌تان، عواملی تدریجا بر خواب‌تان اثر می‌گذارند مثلا از خواب بیدار شدن برای دستشویی.

سه ماهه سوم بارداری

خستگی مادر باردار می‌تواند ناشی از کیفیت پایین خوابش باشد. طی سه ماهه سوم بارداری، مادر باردار تحت تاثیر عواملی، چون کمر درد، لگد‌های جنین، گرفتگی‌های پا، نیاز مکرر به دستشویی، افزایش وزن قابل توجه و گرفتگی بینی مربوط به ماه‌های آخر بارداری کیفیت خواب پایین‌تری خواهد داشت.

توصیه‌هایی برای خواب بهتر در دوران بارداری

توصیه‌هایی برای خواب بهتر مادر باردار

هر چند برای مادر باردار ممکن نیست که از بیشتر عواملی که خواب خوب و راحت را غیرممکن می‌کنند اجتناب کند، اما راه‌هایی برای کمک به خواب بهتر وجود دارد:

  • یک روتین آرامشبخش در زمان خواب داشته باشید
  • سر ساعت مشخصی بخوابید و بیدار شوید
  • دست کم یک ساعت پیش از خواب، از ابزار‌های الکترونیکی استفاده نکنید و در زمان استفاده نیز، نور اسکرین را کم کنید.
  • مصرف کافئین را کم کنید
  • با کمک یوگا، مدیتیشن و یا ماسآژ، استرس‌تان را کم کنید
  • به پهلو بخوابید. بهتر است از بالش مخصوص بارداری برای حمایت از کمر و زانوهای‌تان استفاده کنید
  • با بالا آوردن سر هنگام خواب، مشکل تنفسی‌تان را کمتر کنید
  • به اندزاه کافی آب بنوشید تا گرفتگی عضلات پای‌تان کمتر شود

اختلالات خواب در بارداری

اختلالات خواب ممکن است در دوران بارداری شروع یا اگر از قبل وجود داشته، تشدید شوند. شاید مادر، پیش از بارداری دچار این عوارض نبوده باشد و طی بارداری دچارش شود، اما اختلالات خواب معمولا در پایان بارداری شایع‌ترند. مشکلات خواب طی بارداری اجتناب ناپذیر نیستند.

توصیه‌هایی برای خواب بهتر در دوران بارداری

سندرم پای بیقرار

اگر زنی دچار سندرم پای بیقرار باشد، طی بارداری این مشکل تشدید خواهد شد. سندرم پای بیقرار ممکن است برای اولین بار در بارداری ظاهر شود و در چنین مواردی احتمال اینکه در بارداری‌های بعدی نیز دوباره روی بدهد زیاد است. اما بعد از زایمان، علائم تخفیف پیدا کرده (برای افرادی که از قبل دچار این سندرم بوده‌اند) و یا کاملا برطرف می‌شوند (برای افرادی که در بارداری دچار این سندرم شده‌اند).

آپنه خواب

آپنه خواب برای زن باردار خطرناک است.

تحقیقات نشان می‌دهد آپنه خواب هم برای مادر و هم برای جنین عوارض منفی دارد. شواهدی وجود دارد که ارتباط آپنه خواب با موارد زیر را نشان می‌دهد:

  • دیابت بارداری
  • و یا فشار خون بارداری (پره اکلامپسی)

اگر برای خواب کافی و راحت دچار درد سر هستید با پزشک‌تان مشورت کنید تا او کمک‌تان کند علت را پیدا کرده و راهکار‌هایی برای غلبه بر آن‌ها پیدا کنید.

[ad_2]

لینک منبع

۶ تمرین صبحگاهی که به سلامتی شما کمک می‌کند
دانشمندان راهی برای رشد مجدد دندان‌ها پیدا کرده‌اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories