علت حساس شدن دندان‌ها چیست؟

[ad_1]

برترین‌ها: آیا دندان‌هایتان حساس شده‌اند؟ علتش را به شما می‌گوییم. افرادی که دندان‌های حساس دارند این موضوع را فورا تشخیص می‌دهند: نوشیدن یک لیوان آب سرد یا خوردن بستنی باعث درد عصبی شدیدی در دندان‌های‌تان می‌شود که بسیار آزاردهنده است.

علت حساس شدن دندان‌ها چیست

همه‌ی ما دوست داریم دندان‌هایی داشته باشیم که تا این حد حساس نباشند. بسیار خب، اگر علت حساس شدن دندان‌های‌تان را بدانید، می‌توانید فکری برای این مسئله بکنید.

در ادامه به هفت علتی که ممکن است ریشه‌ی مشکل شما باشند اشاره می‌کنیم.

پس‌روی لثه‌ها

شما تنها کسی نیستید که از حساس شدن دندان‌های‌تان رنج می‌برید: تقریبا نیمی از جمعیت گاهی با این مشکل روبرو می‌شوند. مینای دندان و لثه‌ها محافظ عاج دندان‌ها هستند، اما با بالا رفتن سن، لثه‌های ما تا حدودی پس روی می‌کنند و عاج دندان نمایان می‌شود. به محض اینکه عاج دندان با غذا یا نوشیدنی سرد تماس پیدا می‌کند، شما دچار دردی آزاردهنده خواهید شد.

علت حساس شدن دندان‌ها چیست

آسیب دیدگی لثه‌ها و مینای دندان‌ها

آیا این طور به نظر می‌رسد که حساسیت دندان‌های‌تان در حال بدتر شدن است؟ پس احتمالا لثه‌ها و مینای دندان‌های‌تان آسیب دیده‌اند. این نوع آسیب نیز می‌تواند عاج دندان را نمایان کند. علت آسیب مینای دندان یا لثه می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

مسواک زدن

مسواک زدن دندان‌ها کار خوبی است، اینطور نیست؟ بله البته، اما این احتمال وجود دارد که خیلی زیاد یا خیلی به شدت و تندی مسواک می‌زنید. دندان‌های‌تان را هر چه شدیدتر مسواک بزنید، بیشتر به لثه‌ها و مینای دندان آسیب وارد خواهید کرد. روزی دو بار و هر بار حدود سه دقیقه مسواک زدن به شیوه‌ای نرم و آهسته و با حرکات چرخشی کافیست.

دندان قروچه

اغلب اوقات افراد متوجه نمی‌شوند که دندان قروچه می‌کنند، زیرا این کار را در خواب انجام می‌دهند یا ناخودآگاه زمانی که استرس دارند دندان قروچه می‌کنند. اما دندان قروچه می‌تواند به مینای دندان‌ها شدیدا آسیب بزند. اگر مینای دندان از بین برود دیگر به وجود نخواهد آمد. پس سعی کنید طی روز نسبت به واکنش‌های استرسی خود آگاه‌تر باشید و طی شب نیز از محافظ دندان استفاده کنید تا دندان قروچه‌های شبانه‌تان کمتر شود. در مورد استفاده از نایت گارد یا محافظ دندان از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید.

علت حساس شدن دندان‌ها چیست

فرسایش دندان

مینای دندان می‌تواند با غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی آسیب ببیند. اسید سبب می‌شود وقتی که دندان‌ها را مسواک می‌زنید، مینای دندان را فرسایش دهید. به همین علت همیشه توصیه می‌شود تا جایی که ممکن است از خوردن غذا‌ها و نوشابه‌های اسیدی اجتناب کنید، مثلا آبمیوه‌ها، سرکه و آب مرکبات.

بهداشت دهان و دندان

متاسفانه در مورد پس روی لثه‌ها کار چندانی نمی‌توانید انجام دهید، زیرا پروسه‌ای طبیعی از افزایش سن است. اما می‌توانید این فرایند را با حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان آهسته‌تر کنید. هر روز دندان‌ها را نخ بکشید و مسواک کنید تا لثه‌های‌تان تا جایی که ممکن است سالم بمانند.

پوسیدگی‌ها یا ترک دندان‌ها

هیچکدام از علت‌هایی که گفتیم مشکل شما نبودند؟ پس این احتمال وجود دارد که دندانی پوسیده یا ترک خورده داشته باشید که می‌تواند دندان‌های‌تان را بسیار حساس کند. برای چکاپ کامل دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع: tips

[ad_2]

لینک منبع

عنصر روی؛ ماده‌ای مغذی که هر روز به آن نیاز دارید
لولا‌های بدن را روغن کاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories