علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز

[ad_1]

وب‌سایت نبض ما: یک محدوده طبیعی برای طول دوره قاعدگی شما وجود دارد (معمول آن بین ۲ تا ۷ روز است). در صورتی که طول آن یک یا دو روز کمتر یا بیشتر از حد معمول خود باشد و هیچ مشکل دیگری نظیر درد شدید قاعدگی یا خونریزی شدید ندارید لازم نیست نگران باشید.

علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز

اما همیشه یک، اما وجود دارد، در صورتی که دوره قاعدگی تان ۱۰ روز یا بیشتر به طول بیانجامد یا به ناگهان تغییر محسوسی در طول سه چرخه یا بیشتر پشت سر هم داشته باشید به شما هشدار می‌دهد تا با پزشک متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید. هنوز هم جایی برای نگرانی نیست بیشتر خونریزی‌های بلند مدت دوره قاعدگی (مانند نمونه‌های زیر) چیز مهمی نیستند و می‌توانندبا کمک دکتر بهبود یابند.

با ما همراه باشید به ۱۱ علت طولانی شدن پریود بیش از ۱۰ روز پرداخته ایم.

۱. شما یک IUD دارید

یکی از شایع‌ترین علت‌های طولانی شدن پریود بیش از ۱۰ روز در خانم‌های جوان تر، وجود دستگاه داخل رحمی (IUD) است که نوعی روش کنترل بارداری است که مستقیما در رحم شما قرار می‌گیرد. دو نوع اصلی دارد: غیر هورمونی، IUD از جنس مس وهورمونی، IUD مبتنی بر پروژسترون.

به نظر می‌رسد که هر دو می‌تواند به ویژه درست پس از قرار دادن آن در رحم، باعث خون ریزی غیر طبیعی و طولانی شود. دوره‌های بلندتر، سخت‌تر به عنوان اثر‌های جانبی IUD‌های مسی شناخته می‌شود.

علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز

با این حال، IUD پروژسترون اغلب به عنوان یک راه برای کاهش یا حتی حذف دوره‌های قاعدگی به زنان ارائه می‌شود و در حالی که معمولا در طول زمان تاثیر می‌گذارد، چند دوره اول ممکن است خون ریزی بیشتر یا طولانی‌تر از حد معمول داشته باشید.

به هنگام استفاده از IUD، اگر دوره‌های طولانی پس از سه دوره درمان نشود، وقت آن رسیده است که به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا ممکن است IUD از موقعیت خارج شده باشد یا وظیفه خود را به خوبی انجام نمی‌دهد.

۲. شما در حال تخمک گذاری هستید

قاعدگی در زنان راه خلاص شدن بدن از خون و بافت اضافی در حالتی که تخمک بارور شده و نوزاد وجود دارد، اما گاهی اوقات سیگنال‌های هورمونی عبور می‌کند و هنگام آزادسازی تخمک‌ها خونریزی اتفاق می‌افتد که به آن «خونریزی بین قاعدگی» گفته می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که اندکی افت در استروژن در هنگام تخمک گذاری اتفاق بیافتد که منجر به لکه بینی می‌شود.

اگر طولانی شدن پریود بیش از ۱۰ روز طول بکشد یا نزدیک به پایان آخرین چرخه شما باشد ممکن است به نظر برسد که دوره شما برای همیشه ادامه دارد. معمولا چیزی برای نگرانی نیست، اما اگر به طور ناگهانی تغییر کند یا اگر درد شدیدی دارید، وقت آن است که با پزشک خود ملاقات کنید.

۳. شما باردار هستید

فقط یک ثانیه صبر کنید: آیا نشانه‌ای از بارداری عدم وجود قاعدگی نیست؟ بله، ولی نه همیشه. یک علت شایع قاعدگی غیرطبیعی، از جمله خون ریزی طولانی، بارداری است و نشانه‌های معمول بارداری، مانند حالت تهوع، ممکن است وجود داشته باشد.

هر بار که یک زن خونریزی غیرعادی داشته باشد، همیشه بهترین راه برای از بین بردن احتمال حاملگی آزمایش خون است.

۴. شما در کنترل تولد هورمونی هستید

هر چیزی که هورمون‌های شما را کنترل می‌کند، احتمال دارد باعث طولانی شدن پریود شود. این امر شامل همه نوع‌های کنترل تولد هورمونی مثل قرص، وصله‌ها (patches)، حلقه ها، تزریق‌ها و ایمپلنت‌ها باشد.

خبر خوب این است که گزینه‌های زیادی با سطوح مختلف و انواع هورمون‌ها وجود دارد، بنابراین اگر بدن شما به یک نوع یا دوز پاسخ ندهد، شانس خوبی وجود دارد که شما بتوانید یک روش دیگر را تست کنید.

طول دوره شما فقط یک عامل است که دکتر برای کمک به شما تعیین می‌کند که کدام نوع کنترل تولد برای شما مناسب‌تر است.

۵. شما سقط جنینی در ابتدای بارداری داشته اید

سقط جنین‌های ابتدای بارداری بسیار شایع‌تر از آن چه شما فکر می‌کنید است. به گفته مارس دیمز، تا نیمی از همه حاملگی‌ها اغلب قبل از این که زن حتی متوجه بارداری شود با سقط جنین به پایان می‌رسند. تنها نشانه چیست؟ یک دوره قاعدگی بسیار سنگین یا طولانی.

علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز

طول چرخه قاعدگی شما باید در عرض یک تا دو دوره به حالت طبیعی بازگردد. اگر بعد از سه دوره به صورت غیر طبیعی طولانی باقی بماند، با پزشک خود تماس بگیرید. حدود یک نفر از ۱۰۰ زن از سقط جنین تکراری رنج می‌برند، بنابراین مهم است که شرایطی را که بر اثر باروری مانند آندومتریوز تأثیر می‌گذارد، کنار بگذاریم.

۶. طولانی شدن پریود به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) حدود ۱۰ درصد از زنان بچه زا در دوران بارداری، در هر OWH را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نام برای کیست‌هایی است که در تخمدان‌ها رشد می‌کنند، و باعث جلوگیری از تخمک گذاری و اغلب باعث ناباروری زن می‌شود.

PCOS هم چنین باعث تخریب سطوح هورمون، افزایش وزن، رشد مو بیش از حد و البته دوره‌های طولانی می‌شود. شما فکر می‌کنید که تخمک گذاری نکردن به شما اجازه عبور آزاد خون را می‌دهد، اما برعکس آن اغلب درست است هیچ تخم گذاری به معنی دوره بلند و غیر عادی نیست.

اگر طولانی شدن پریود همراه با نشانه‌های دیگر PCOS، مانند میگرن، رشد موی صورت و افزایش وزن را تجربه کنید، در مورد آزمایش این بیماری با پزشک خود صحبت کنید.

۷. طولانی شدن پریود شما به علت مشکل تیروئید است

به گفته OWH، یک هشتم زنان از عملکرد کم تیروئید و یا کم کاری تیروئید در برخی موارد از زندگی خود رنج می‌برند. تیروئید شما یک غده پروانه‌ای شکل کوچک است که هورمون‌هایی را تنظیم می‌کند که بسیاری از سیستم‌ها را از جمله چگونگی سوختن کالری، سرعت ضربان قلب و قاعدگی در بدن شما تنظیم می‌کنند.

با داشتن هورمون تیروئید بیش از اندازه کم کار دوره شما می‌تواند بسیار طولانی و سنگین شود.

سایر نشانه‌های کم کاری تیروئید عبارتند از: افزایش وزن، خستگی و ریزش مو، بنابراین اگر شما در معرض هرکدام از آن‌ها هستید، همراه با دوره‌های طولانی‌تر از معمول، آن را با دکتر خود در میان بگذارید.

۸. اختلال خونی نهفته دارید

نادر است، اما ممکن است که دوره‌های طولانی مدت نشانه‌های یک بیماری نهفته مانند بیماری هماتولوژیک (خون) باشد. بعضی از این‌ها مانند بیماری‌های هموفیلی یا Von Willebrand ژنتیکی هستند، بنابراین اگر مبتلا به آن هستید از قبل از آن اطلاع داشته اید.

با این حال، اگر شما در حال گذراندن یک دوره‌های بسیار طولانی هستید و در حال حاضر برای شرایط دیگر پاکسازی شده اید، با پزشک خود در مورد آزمایش‌هایی که باعث از بین بردن اثر اختلال خون می‌شود و شما ممکن است از آن آگاه نباشید سوال بپرسید.

۹. شما پولیپ رحم یا فیبروئید دارید

ناهنجاری‌های رحمی، مانند پولیپ‌ها یا فیبروئیدها، می‌توانند باعث طولانی شدن پریود شده و دوره‌های طولانی مدت قاعدگی را ایجاد کنند، زیرا باعث تحریک حفره اندومتری می‌شود که می‌تواند منجر به افزایش جریان خون شود.

اساسا بدن شما چیزی در رحم شما حس کی کند که قرار نیست آن جا باشد و تلاش بیشتری برای خلاص شدن از آن می‌کند. پولیپ‌ها و فیبروئید‌ها ترسناک به نظر می‌رسند، اما آن‌ها بسیار شایع هستند – تا ۸۰ درصد از زنان حداقل یک نفر قبل از ۵۰ سالگی آن را تجربه کرده است.

علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز

به تنهایی، آن‌ها نشان دهنده یک بیماری جدی مانند سرطان نیستند. این رشد خوش خیم اغلب نشانه‌ای ندارد و اگر داشته باشد معمولا داشتن دوره‌های قاعدگی طولانی مدت است. به احتمال زیاد اسناد شما فقط توصیه به توجه به آن‌ها می‌کند، اما اگر آن‌ها باعث درد شده و یا بسیار بزرگ شوند می‌تواند از جراحی برای برداشتن آن‌ها استفاده شود.

۱۰. شما سرطان دهانه رحم تشخیص داده نشده دارید

خونریزی غیرطبیعی واژینال مانند خون ریزی پس از رابطه جنسی واژینال، خونریزی و لکه بینی بین دوره‌ها می‌تواند نشانه‌ای از سرطان دهانه رحم باشد. از آن جا که ناهنجاری‌های رحم را می‌توان با آزمایش‌های پاپ اسمیر و HPV تشخیص داد، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها را انجام می‌دهید و همیشه با پزشک خود درمورد سابقه خانوادگی سرطان‌های زنان صحبت کنید.

از آنجا که ناهنجاری‌های رحم را می‌توان با آزمایش‌های پاپ اسمیر و HPV تشخیص داد، اطمینان حاصل کنید که در بالای آن‌ها قرار داشته باشید و همیشه با پزشک خود درمورد سابقه خانوادگی سرطان‌های زنان صحبت کنید.

۱۱. بدن شما برای یائسگی آماده است

افزیش سن می‌تواند در دوره قاعدگی شما تاثیر داشته باشد. یائسگی که از لحاظ فنی بدین معنی است که شما ۱۲ ماه یا بیشتر بدون دوره قاعدگی نداشته اید در زنان حدود سن ۵۰ سالگی مشاهده می‌شود. با این حال، بدن شما تا ۳۵ سالگی شروع به کاهش طبیعی هورمون می‌کند (که با عنوان perimenopause شناخته می‌شود) که منجر به یائسگی در فرد می‌شود.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است متوجه شوید که دوره‌های شما بلندتر یا کوتاه‌تر شده، چرخه تان بیشتر تصادفی شده است و سایر تغییرات جزئی در قاعدگی شما وجود دارد.

اگر همه چیز را رد کرده اید، دوره‌های طولانی مدت شما به سادگی ممکن است به دلیل روند طبیعی پیری باشد. با این حال، چنین چیزی مانند اوایل یائسگی، که می‌تواند زنان را حتی در بیست سالگی تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین اگر این نشانه‌ها درخانواده شما وجود دارد یا اگر نشانه‌های دیگری از یائسگی را مانند کاهش میل جنسی یا بی خوابی نشان می‌دهید با پزشک خود صحبت کنید.

[ad_2]

لینک منبع

تنگی نفس در بارداری؛ علت‌ها و راه‌های درمان آن
غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories