همه چیز درباره «زولپیدم»

[ad_1]

مجله قرمز: زولپیدم یک آرام بخش است که خواب آور نیز نامیده می‌شود. این دارو ممکن است تاثیرات شیمیایی بر مغز در افراد نامتعادل در زمینه خواب یا مبتلا به مشکلات خواب (بی خوابی) داشته باشد. در این مقاله با نکات مهم در مورد این دارو و چگونگی استفاده از آن، صحبت می‌شود.

قبل از مصرف این دارو این نکات را به خاطر بسپارید

اگر شما به زولپیدم حساسیت دارید، شما نباید از این دارو استفاده کنید. این قرص ممکن است حاوی لاکتوز باشد. اگر شما حساس به لاکتوز هستید، با احتیاط از این دارو استفاده کنید.

همه چیز درباره «زولپیدم»

برای اینکه مطمئن شوید زولپیدم برای شما ایمن است، اگر موارد زیر را داشتید به دکتر خود اطلاع دهید:

 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد
 • بیماری‌های ریوی مانند آسم، برونشیت، آمفیزم، و یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD).
 • آپنه خواب (تنفس در حین خواب متوقف می‌شود)
 • میاستنی گراویس
 • سابقه افسردگی، بیماری روانی، یا افکار خودکشی
 • سابقه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
 • معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می‌رساند یا نه. پس اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به دکتر خود اطلاع دهید.
 • زولپیدم می‌تواند به شیر مادر منتقل شده و به کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر شما با شیر مادر یک نوزاد خود را تغذیه می‌کنید، به دکتر خود اطلاع دهید.
 • اثرات آرام بخشی زولپیدم ممکن است در بزرگسالان مسن‌تر قوی‌تر باشد.
 • زولپیدم برای استفاده توسط هر شخصی با سن کمتر از ۱۸ سال، مورد تایید نیست.

خرید زولپیدم از طریق اینترنت و یا از فروشندگانی به جز در داروخانه‌ها ممکن است خطرناک باشد. دارو‌های توزیع از فروش اینترنت ممکن است حاوی مواد خطرناک باشد، یا ممکن است مجوز توزیع نداشته باشد. نمونه‌ای از این دارو خریداری در اینترنت یافت شده است که حاوی هالوپریدول (Haldol) است که یک داروی ضد جنون قوی با عوارض جانبی خطرناک است. برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید به سایت (FDA) مراجعه نمایید.

چگونه باید زولپیدم را مصرف کنید؟

زولپیدم را دقیقا همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

زولپیدم ممکن است ایجاد عادت کند. هرگز زولپیدم را با شخص دیگری، به خصوص کسی که با سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد را دارد، به اشتراک نگذارید. این دارو در یک محل دور از دسترس دیگران، نگهداری کنید. فروش (به جز از طریق داروخانه)، این دارو خلاف قانون است.

اگر شما فرصت ۷ تا ۸ ساعت خواب قبل از فعالیت دوباره را ندارید، هرگز از دارو‌های آمبین، ادولار و زولپیمیست استفاده نکنید.

زولپیدم فقط برای استفاده کوتاه مدت است. اگر علائم بی خوابی شما را بهبود نمی‌بخشد، و یا اگر پس از استفاده از این دارو به مدت ۷ تا ۱۰ شب، وضعیت شما بدتر شد، به دکتر خود اطلاع دهید. هنوز زولپیدم را برای بیش از ۴ یا ۵ هفته بدون مشاوره با دکتر خود مصرف نکنید.

به طور ناگهانی استفاده از زولپیدم را پس از استفاده طولانی مدت و یا اگر شما علائم ناخوشایند ترک مصرف را دارید، متوقف نکنید، برای جلوگیری از علائم ترک در هنگام توقف استفاده از این دارو، با دکتر خود مشورت کنید.

علائم بی خوابی ممکن است پس از قطع مصرف زولپیدم برگردد. این علائم ممکن است حتی بدتر از قبل از شروع مصرف دارو، به نظر می‌رسد. اگر شما دچار بی خوابی بدتری پس از قطع مصرف زولپیدم شده اید، به دکتر خود اطلاع دهید.

هرگز قرص آمبین را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

قرص ادولار یا اینترمزو را قورت ندهید و یا با آب آن را فرو نبرید. این قرص را در زیر زبان خود قرار دهید و اجازه بدهید که در دهان شما بدون آب، حل شود.

اسپری زولپیمیست را به طور مستقیم به دهان یا بر روی زبان خود بزنید. اسپری قبل از اولین استفاده، به دور از صورت خود برای تست به هوا بیافشانید.

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

از آنجا که زولپیدم تنها در زمان بی خوابی، مورد نیاز است، شما به احتمال زیاد دوزی را فراموش نمی‌کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

مصرف بیش از حد زولپیدم می‌تواند کشنده باشد، به ویژه هنگامی که آن را همراه با دارو‌های دیگر است که می‌تواند موجب خواب آلودگی شود گرفته شده است.

مصرف بیش از حد زولپیدم می‌تواند کشنده باشد، به ویژه هنگامی که آن را همراه با دارو‌های دیگر که می‌توانند موجب خواب آلودگی شود، مصرف کرده باشید. پس در این مواقع با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از ممکن است شامل خواب آلودگی، گیجی، تنفس کم عمق، احساس سرگیجه، غش، کما و … باشد.

همه چیز درباره «زولپیدم»

در چه مواقعی باید از مصرف زولپیدم، اجتناب کنید؟

گیجی یا خواب آلودگی شدید که می‌تواند باعث سقوط، تصادف یا آسیب شدید شود.

از مصرف زولپیدم در طول سفر، مانند هنگام خواب در هواپیما، اجتناب کنید. ممکن است هنوز اثرات دارو در شما تحلیل نرفته باشد. اگر شما ۷ تا ۸ ساعت بعد از مصرف زولپیدم نخوابیده اید، فراموشی شایع‌تر است.

عوارض جانبی زولپیدم

زولپیدم ممکن است باعث یک واکنش آلرژیک شدید شود. در این صورت مصرف زولپیدم را متوقف کنید و اگر شما هر یک از این نشانه‌ای از واکنش‌های آلرژیک: کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان و یا گلو را داشتید، از اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

هر گونه علائم جدید یا تشدید علائمی مانند: افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، اضطراب، سردرگمی، افکار غیر معمول، توهم، مشکلات حافظه، تغییر در شخصیت، رفتار پرخطر، کاهش کمرویی، نداشتن از خطر، و یا افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان، را به دکتر خود اطلاع دهید.

از هر یک از موارد زیر استفاده از زولپیدم را متوقف کرده و با دکتر خود تماس بگیرید:

 • درد قفسه سینه، بی نظمی درضربان قلب، احساس تنگی نفس
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • اگر شما حس می‌کنید که ممکن است بیهوش شوید.
 • عوارض جانبی شایع زولپیدم:
 • خواب آلودگی در طول روز، سرگیجه، ضعف، احساس تخدیر و گیجی و حواس پرتی
 • احساس خستگی، از دست دادن هماهنگی
 • گرفتگی بینی، خشکی دهان، بینی یا گلو
 • تهوع، یبوست، اسهال، ناراحتی معده
 • سردرد، درد عضلانی
 • اطلاعات دوز مصرفی زولپیدم

در قرص‌های سریع رهش:

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان می‌تواند از ۵ تا ۱۰۰ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار هدر هر روز و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو ۱۰ میلی گرم است.

در قرص‌های طولانی رهش:

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان می‌تواند از ۶٫۲۵ تا ۱۲٫۵ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار در روز و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو ۱۲٫۵ میلی گرم است.

در قرص زیر زبانی اینتر مزو

دوز توصیه شده و حداکثر دوز، ۱٫۷۵ میلی گرم (زنان) و یا ۳٫۵ میلی گرم (مردان) و به صورت تنها یک بار در هر شب است.

چه دارو‌هایی زولپیدم را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

مصرف زولپیدم با دارو‌های دیگر که شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس را کاهش می‌دهند، می‌توانند عوارض جانبی خطرناک و یا تهدید کننده زندگی‌ای را سبب شود. قبل از مصرف یک قرص خواب، دارو‌های ضد درد مخدر، دارو سرفه، یک شل کننده عضلانی، یا داروی اضطراب، افسردگی، یا تشنج با دکتر خود مشورت کنید. دیگر دارو‌ها که ممکن است تجویز یا مصرف بیش از حد آن‌ها با زولپیدم تداخل داشته باشند، ویتامین‌ها و دارو‌های گیاهی هستند.

[ad_2]

لینک منبع

چگونه جوش صورت را درمان کنیم؟
درمان سرماخوردگی‌ بدون دارو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories