ورزش‌های جذاب برای جلوگیری از چاقی کودکان

[ad_1]

برترین ها – ترجمه از صدف حقیقت: زمانی که فرزندان شما کوچک هستند و در سنین کودکی به سر می‌برند، باید با چاقی آن‌ها مبارزه کرده و از نداشتن فعالیت فیزیکی جلوگیری کنید. چرا که در این صورت احتمال بروز مشکلات سلامتی در بزرگسالی شان کاهش می‌یابد. علاوه بر این نکته، داشتن فعالیت فیزیکی در کودکان باعث افزایش اعتماد به نفس و احساس شادابی و سرزندگی در آن‌ها می‌شود.

چاقی کودکان به یکی از جدی‌ترین چالش‌های سلامتی تبدیل شده است. اطلاع از میزان جدیت این مشکل اهمیت زیادی دارد تا بتوان با آگاهی از آن احتمال ابتلا به بیماری‌هایی که در اثر چاقی و افزایش وزن به وجود می‌آیند را کاهش داد. انجام برخی از فعالیت‌ها و ورزش‌های جذاب و متنوع برای کودکان می‌تواند با چاقی آن‌ها مبارزه کند.

اساس سبک زندگی سالم به رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی بر می‌گردد. علاوه بر اینکه با حفظ این موارد باید سبک زندگی سالمی را برای خود و خانواده تان به وجود آورید، همچنین باید اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید تا مطمئن شوید کودکتان نیز دنباله روی این شیوه زندگی بوده و به زندگی کم تحرک دچار نمی‌شود. در این شرایط فرزندتان در محیطی رشد می‌کند که محرک‌های ذهنی و فیزیکی حضور دارند و اهمیت مراقبت از بدن و جسم خود را نیز درک می‌کند. برای این منظور انجام تمرینات و ورزش‌های مهیج می‌تواند آن‌ها را به تحرک و دوری از چاقی تشویق کند.

ورزشهای جذاب برای جلوگیری از چاقی کودکان

۱- هنر‌های رزمی

هنر‌های رزمی انواع گوناگونی دارد. شما می‌توانید با توجه به سن فرزند خود و هدفی که به دنبال آن می‌گردید یکی از این هنر‌های رزمی را انتخاب کنید. این نوع ورزش باعث می‌شود کودکان احساس شادابی و لحظات خوشی داشته باشند و در عین حال وزن خود را نیز کاهش دهند. علاوه بر این رعایت نظم، احترام، استقامت، کنترل بدن و اعتماد به نفس از مواردی است که کودکان در حین آموزش هنر‌های رزمی یاد می‌گیرند.

فرقی نمی‌کند کدام ورزش را انتخاب کرده باشید، ولی باید به کودک خود اهمیت انجام نرمش‌های کششی و گرم کردن قبل از شروع فعالیت‌های فیزیکی را آهسته آهسته بفهمانید. پس در این مورد فرزندتان قبل از انجام حرکات رزمی باید بدن خود را گرم کند. در این حالت احتمال آسیب دیدن کاهش و همزمان تلاش آن‌ها افزایش می‌یابد و به هدف نزدیکتر می‌شوند. هنر‌های رزمی دسته‌ای از ورزش‌ها به شمار می‌روند که فعالیت زیادی دارند، در نتیجه باعث می‌شود کودکان کالری زیادی بسوزانند و در عرض چند ماه به طور طبیعی وزن خود را کاهش دهند.

۲- فوتبال

فوتبال ورزش مناسبی برای کودکان محسوب می‌شود چرا که آن‌ها واقعا از فوتبال لذت می‌برند. با وجود آنکه گزینه‌های دیگری هم برای ورزش و انجام فعالیت‌های فیزیکی وجود دارد، ولی فوتبال ورزش بسیار پر تلاشی است که با چاقی کودکان مبارزه می‌کند. همچنین فوتبال انجام کار گروهی، سرعت، مهارت، تلاش، استراتژی و هوش را در کودکان تقویت می‌کند.
یکی دیگر از مزیت‌های فوتبال این است که معمولا در فضای باز انجام می‌شود. انجام تمرینات ورزشی فوتبال به کودکان اجازه می‌دهد تا از نداشتن تحرک دوری کنند. یک توپ فوتبال هدیه فوق العاده‌ای برای هر کودکی خواهد بود.

ورزشهای جذاب برای جلوگیری از چاقی کودکان

۳- شنا

شنا ورزش ایده آلی برای هر محدوده سنی است، ولی در این مطلب آن را به طور ویژه برای کودکان پیشنهاد می‌کنیم. تبدیل کردن فعالیت‌های فیزیکی به بازی باعث می‌شود کودکان آن را به شکل اجبار نبینند و در نتیجه برای انجام آن بیشتر انگیزه داشته باشند و تشویق شوند. این یک امر ضروری است که والدین به طور مداوم کودکی را که درون آب فعالیت می‌کند را تحت نظر داشته باشند. خصوصا اگر کودک خود را به یک استخر خصوصی برده اید که نجات غریقی در آنجا وجود ندارد، باید حواس خود را بیشتر جمع کنید و مراقب فرزند خود باشید.

شنا یکی از کامل‌ترین ورزش‌هایی است که تمام بدن را به فعالیت و حرکت وادار می‌کند. این ورزش علاوه بر اینکه به کاهش وزن کمک می‌کند، باعث می‌شود کودکان اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند چرا که باید در مقابل دیگران با ظاهر و لباس مخصوص حاضر شوند.

۴- طناب زدن

یکی از بازی‌های قدیمی که میزان کالری بالایی می‌سوزاند، طناب و پرش با آن است. به همین دلیل تعجبی ندارد که چرا همه بوکسور‌ها در سراسر جهان طناب زدن را در بخشی از تمرینات آموزشی خود قرار داده اند. طناب زدن ماهیچه‌های شکمی و پا را به تحرک وادار می‌کند، تحمل و مقاومت بدن را افزایش می‌دهد و عملکرد قلب را بهبود می‌بخشد. به همین دلیل در سال‌های اخیر این ورزش یا بازی تکامل پیدا کرده است. گوش دادن به موسیقی برای هماهنگ شدن با این فعالیت، انجام آن را لذت بخش‌تر می‌کند و باعث می‌شوند کودکان برای آواز خواندن در حین طناب زدن انگیزه داشته باشند. طناب زدن همچنین ریتم، هماهنگی، استقامت و مهارت‌های حرکتی را تقویت می‌کند.

ورزشهای جذاب برای جلوگیری از چاقی کودکان

۵- هولا هوپ

این ورزش یا بهتر است بگوییم بازی، یکی از محبوب‌ترین بازی‌های سراسر جهان است. این ورزش شامل چرخاندن کمر حول یک حلقه پلاستیکی در شرایطی است که روی زمین نیفتد. برای اینکه بتوانید این بازی را به درستی انجام دهید، باید فقط باسن خود را تکان دهید. در نتیجه با انجام حرکات صحیح، این ورزش به یک بازی جالب و هیجان انگیز تبدیل می‌شود تا بتواند از چاقی کودکان هم جلوگیری کند. این ورزش هماهنگی، انعطاف پذیری، ریتم و تعادل را تقویت می‌کند و باعث کاهش وزن کودکان نیز می‌شود.

منبع: steptohealth

[ad_2]

لینک منبع

بیماری گریوز؛ علل، علائم و راه‌های درمان آن
حقایقی که پرستار‌ها دوست دارند شما بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories