چرا در تابستان با کولرآبی خون دماغ می‌شویم؟

[ad_1]

برترین‌ها: معمولا در تابستان به‌دلیل گرمی هوا و استفاده از کولر آبی، یکی از بیماری‌های شایع که خیلی‌ها از آن رنج می‌برند خون دماغ شدن است. ما در این مطلب می‌خواهیم دلایل این بیماری را بررسی کنیم.

ارتباط کولر آبی با خون دماغ شدن در تابستان

خونریزی بینی که به خون دماغ (خونریزی ناشی از آسیب رگ‌های خونی در بینی) معروف است، یک مشکل رایج است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خونریزی بینی نشانه مشکل جدی نیست و به دلیل موقعیت بینی و شبکه رگ‌های خونی داخل آن رخ می‌دهد.

خون ریزی معمولا در تابستان اتفاق می‌افتد و در زمستان کم‌تر شایع است. در فصل تابستان به دلیل خشک بودن هوا مویرگ‌های خونی به خاطر هوای داغ و یا خشک شدن خلط داخل بینی منفجر می‌شود و در نتیجه منجربه خونریزی بینی می‌شود. خونریزی بینی عموما در کودکان بین سنین ۲ تا ۱۰ سال و بزرگسالان بین ۵۰ تا ۸۰ سال رخ می‌دهد.

دلایل خونریزی مکرر بینی در طول تابستان چیست؟

تابستان معمولا خشک و در نتیجه برای بینی بد است. لایه محافظ و ظریف در حفره بینی به علت رطوبت پایین در هوای گرم، خشک و منجر به خونریزی بینی می‌شود. هم چنین گرمای تابستان باعث افزایش اپیزود‌های آلرژی می‌شود که از علل خونریزی بینی بشمار می‌رود.

قسمت داخلی بینی‌تان را مرطوب نگه دارید، چون خشکی می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. اسپری آب نمک و یا دیگر پماد‌ها صنعتی مانند ژله مفید هستند تا بهبود بافت را ارتقا دهند و حفره‌های بینی را مرطوب نگه دارند. برای حفظ رطوبت بینی از بخور در خانه استفاده کنید. از مصرف دارو‌های سرماخوردگی و آلرژی که می‌تواند بینی شما را خشک کند بپرهیزید.

سیگار داخل بینی را تحریک کرده و آن را خشک می‌کند. جسم تیز وارد بینی نکنید همچنین نباید آن را زیاد بمالید. ناخن کودک را کوتاه کنید و اجازه ندهید بینی خود را تمیز کند.

هنگامی که بیرون از منزل هستید سر خود را با یک کلاه بپوشانید. همچنین بینی خود را با دستمال یا پارچه نخی بپوشانید تا از خشک شدن هوای گرم در داخل بینی جلوگیری کنید. شستن بینی با آب سرد و پرهیز از نور مستقیم خورشید برای مدت زیادی ممکن است به جلوگیری از خونریزی بینی در طول تابستان کمک کند.

تنفس بخار می‌تواند در پیش گیری از خونریزی بینی، کمک کند. زیرا وقتی بخار وارد بینی می‌شود، از سوزش بینی و خونریزی جلوگیری می‌کند.

ارتباط کولر آبی با خون دماغ شدن در تابستان

جلوگیری از خونریزی بینی با دستورالعمل‌های خانگی

سرکه:

پنبه و یا یک تکه پارچه‌ای را آغشته به سرکه کنید و مدتی آن را به آرامی در بینی قرار دهید تا زمانی که خونریزی متوقف شود.
یخ:تکه یخ‌ای را بر روی بینی خود بمالید تا تورم رگ‌های خونی و خونریزی را کاهش داده و درد را تسکین دهید.
غذا‌هایی حاوی ویتامین ث (گواوا، کلم پیچ، خردل، جعفری، لیمو، پرتقال و توت فرنگی):ویتامین ث را در رژیم غذایی خود بگنجانید، چون به لخته شدن خون کمک می‌کند و باعث توقف خونریزی بینی می‌شود.

نان سبوس دار:

گندم حاوی روی است که از رگ‌های خونی در بدن محافظت می‌کند.

نوشیدن آب:

مایعات زیادی مانند آب میوه بنوشید تا از خشک شدن بینی خود در تابستان جلوگیری کنید.

ارتباط کولر آبی با خون دماغ شدن در تابستان

جوش شیرین:

مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و محلول را داخل یک بطری اسپری بریزید و به داخل سوراخ‌های بینی اسپری بکنید.

ژست صحیح:

راه دیگری برای توقف سریع خون ریزی بینی، نشستن راحت روی صندلی و بالا گرفتن سر از سطح قلبتان است.

دو نوع خون بینی وجود دارد:

خون ریزی جلویی و خلفی.

با پاره شدن و شکاف رگ‌های خونی جلویی، خون ریزی از جلو بینی اتفاق می‌افتد که باعث خونریزی می‌شود. اما خونریزی خلفی بینی زمانی اتفاق می‌افتد که گسیختگی در قسمت عمیق‌تر بینی رخ می‌دهد. دومی خطرناک‌تر است، زیرا خون می‌تواند در پشت گلو جریان پیدا کند.

برخی از علل خونریزی بینی عبارتند از:

  • ضربه به صورت، مانند پانچ بر روی صورت
  • وارد کردن جسم نوک تیز به بینی می‌تواند باعث خونریزی بینی شود
  • ناتوانی در لخته شدن خون می‌تواند باعث خونریزی بینی شود
  • فشار خون بالا می‌تواند جز عوامل بشمار رود.

ارتباط کولر آبی با خون دماغ شدن در تابستان

ارتباط بین خونریزی بینی و استفاده از کولر در تابستان

با گرم شدن هوا و استفاده افراد از کولر‌های آبی، خونریزی بینی نیز اتفاق می‌افتد که مهمترین دلیل آن، رشد قارچ‌های مختلف در کولر و انتقال آن از طریق جریان هوا به داخل مخاط بینی است. از سوی دیگر کولر‌های گازی نیز موجب خشک شدن هوا و کاهش رطوبت محیط می‌شوند که هر دو عامل از دلایل خونریزی بینی در افراد می‌باشند.

برای پیشگیری از خون‌ریزی بینی نباید در فصل تابستان در معرض نور ستقیم آفتاب قرار گرفت و در صورت ضرورت باید از کلاه و سایه‌بان استفاده شود. همچنین نباید به مدت طولانی در معرض کولر گرفت.

منابع: lybrate ،ndianexpress ،medindia

[ad_2]

لینک منبع

تزریق چربی به صورت و هزینه آن
دندانپزشکی کودکان؛ باید و نباید‌های آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories