کنترل درد زایمان با این روش‌ها

[ad_1]

روزنامه خراسان – فرنگیس یاقوتی: شاید برای شما جالب باشد که بدانید بدن انسان در حالت عادی توانایی تحمل ۴۵ واحد درد را دارد، این در حالی است که یک مادر، هنگام زایمان طبیعی به طور متوسط ۵۷ واحد درد را تحمل می‌کند که این درد معادل شکستن همزمان ۲۰ استخوان بدن است. در ادامه به راهکار‌های کاهش این درد اشاره می‌کنیم:

روش‌های کنترل درد زایمان

۱۱ راه برای کم کردن درد زایمان طبیعی بدون استفاده از دارو

 • مکان مناسب و آرامش بخشی را برای زایمان انتخاب کنید مثلا داشتن یک توپ بزرگ برای نشستن روی آن و ورزش کردن در زمان شروع درد‌ها یا داشتن یک صندلی گهواره‌ای برای این که کمی روی آن بنشینید، بسیار کمک کننده است.
 • انتخاب پزشک و ماما بسیار مهم است. کسانی را انتخاب کنید که به شما انرژی مثبت می‌دهند و در عین حال صبور هستند. دریافت حس امنیت در زمان شروع درد‌ها به شما کمک می‌کند تا استرس خود را کنترل کنید.
 • درباره درد زایمان، اطلاعات به دست بیاورید. برای این کار می‌توانید از کتاب‌ها، مجلات یا کلاس‌های مرتبط با این موضوع استفاده کنید. هر چقدر دانش شما در این زمینه بیشتر باشد بهتر می‌توانید احساسات تان را کنترل کنید.
 • درباره ترس‌ها و نگرانی‌هایتان با پزشک یا ماما صحبت کنید و از راه حل‌هایی که ارائه می‌دهند استفاده کنید.
 • روش های تنفسی را از قبل تمرین کنید. با انجام تنفس صحیح با یک ریتم مشخص می‌توانید انقباض‌ها را کنترل کنید.
 • از تجسم و تصور کمک بگیرید. مثلا می‌توانید یک عکس را که احساس خوبی به شما می‌دهد همراه داشته باشید. می‌توانید به موسیقی گوش دهید مثلا گوش دادن به صدای امواج دریا در زمان انقباض‌ها، حواس شما را از درد‌ها دور می‌کند.
 • دوش آب گرم بگیرید. برای این کار از یک صندلی استفاده کنید و زیر دوش آب گرم بنشینید. آب گرم در کاهش درد‌ها بسیار به شما کمک می‌کند.

روش‌های کنترل درد زایمان

 • تغییر وضعیت دهید و مدت طولانی در یک حالت نمانید. مثلا می‌توانید راه بروید یا بنشینید یا دراز بکشید.
 • از کمپرس آب گرم و آب سرد استفاده کنید. کمپرس آب گرم را روی کمر و شکم و شانه‌ها بگذارید و کمپرس آب سرد را روی صورت و گردن قرار دهید.
 • از ماساژ غافل نشوید. ماساژ در زمان انقباض‌ها باعث کاهش درد‌ها می‌شود.
 • می‌توانید از متخصص طب سوزنی کمک بگیرید، ولی فراموش نکنید این کار را قبل از شروع درد‌ها انجام ندهید.

شناخت انقباض و درد‌های زایمان

روش‌های کنترل درد زایمان

در پایان بارداری به شکل طبیعی، هورمون‌های پروستاگلاندین و اکسی‌توسین در بدن مادر ترشح می‌شود. اکسی‌توسین یک هورمون طبیعی است که فرایند زایمان را آغاز می‌کند. نوع صنعتی این هورمون برای القای زایمان کاربرد دارد و احتمالاً شما آن را تحت عنوان آمپول فشار می‌شناسید.

اکسی‌توسین به همراه پروستاگلاندین، درد‌های زایمان را تداوم می‌بخشد و باعث باز شدن دهانه رحم می‌شود. انقباضات زایمان معمولاً دردناک است. درد‌های زایمان نیز ناشی از انقباضات ماهیچه‌های رحم و فشار روی دهانۀ رحم است. این درد‌ها ممکن است از کمر شروع شود و به زیر شکم برسد یا از بالای شکم شروع شود و تا لگن و کشالۀ ران نیز امتداد یابد. انقباضات اولیه ممکن است با علایم گوارشی مانند اسهال همراه باشد.

منابع: parents ،baby center

[ad_2]

لینک منبع

چرا تمام مدت باد معده دفع می‌کنید؟!
چرا بعد از یک خواب کامل، چشمهایمان پف می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories